Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

By droga do szkoły była bezpieczna...

kt, KWP 2012-08-29 10:50:00

Mazowiecka Drogówka, jak co roku, prowadzi akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Jej cel to zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do i ze szkoły. Działania mają też przypomnieć kierowcom o rozpoczynającym się roku szkolnym i konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas przejazdu w pobliżu szkół.

Akcję poprzedziły w II poł. sierpnia tzw. „lustracje” terenów przy szkołach. Policjanci sprawdzali oznakowanie i stan urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

W I poł. września drogówka będzie prowadzić wzmożone kontrole kierowców, przejeżdżających w pobliżu placówek oświatowych. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na to, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy wszyscy jadący samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem i czy nie omijają pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego. Kontrole te prowadzone są po to, by uczulić kierowców na konieczność właściwego zachowania się na drodze, przede wszystkim podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych.

Policjanci będą także sprawdzać, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego podczas przechodzenia przez jezdnię.

W pierwszych dniach roku szkolnego funkcjonariusze drogówki przeprowadzą w szkołach pogadanki dla uczniów. Przypomną im podstawowe zasady ruchu drogowego i wskażą, jak należy poruszać się po drodze i na co zwrócić uwagę.

Policyjne statystyki pokazują, że dzięki akcji „Bezpieczna droga do szkoły” z roku na rok w pierwszej połowie września maleje liczba ofiar wypadków drogowych wśród najmłodszych.

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna.

To ważne zadanie dla opiekunów, dlatego należy:
- wybrać najbezpieczniejszą drogę prowadzącą z domu do szkoły,
- pokazać dziecku drogę, odprowadzając je i przyprowadzając ze szkoły przez kilka tygodni.
W tym czasie wskazywać należy dziecku niebezpieczeństwa, na jakie może być narażone w drodze do i ze szkoły oraz wyjaśnić jak ma się zachować w przypadku ich wystąpienia.

P A M I Ę T A J !
• Nie każda droga do szkoły jest bezpieczna. Należy wybrać miejsca uczęszczane, a nie ustronne, tak aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc.
• Unikać należy pokazywania dziecku tzw. "skrótów", które z reguły wiodą przez miejsca odludne, ustronne, niejednokrotnie bywa, że niebezpieczne, np. tory kolejowe, lasy, itp.
• Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek rzeczy, prezentów, słodyczy, napojów.
• Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych i oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec innych, nieznanych mu osób.
• Dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.
• Chcąc uchronić dziecko przed utratą lub pomyłkową zamianą przyborów szkolnych radzimy podpisać: tornister książki, zeszyty, piórnik, niektóre części garderoby np.: kurtki, czapki.
• Dzieci nie powinny przynosić do szkoły cennych rzeczy.
• Jeśli dziecko w szkole spotka jakaś przykrość powinno wiedzieć, że pomocy może szukać u wychowawcy lub szkolnego pedagoga.
• Ucz dzieci rozwagi i sam bądź przewidujący.
• Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z własnym dzieckiem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych