O ponad 30 proc. w stosunku do ubiegłego roku wzrosły wypłaty zaległych świadczeń dla pracowników firm, które są niewypłacalne lub ogłosiły upadłość. Od stycznia do końca sierpnia br. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wypłacił na ten cel około 22,6 mln zł, o blisko 7,5 mln zł więcej niż w tym samym okresie w 2012 roku. Wzrosła również liczba pracowników, którzy skorzystali z pomocy FGŚP.
W województwie mazowieckim taka tendencja wzrostowa utrzymuje się od 2011 roku. W miesiącach styczeń – sierpień 2013 roku na Mazowszu wszystkie wskaźniki są wyższe niż w analogicznym okresie 2012 roku:
- liczba wypłaconych świadczeń (m.in.: zaległe pensje, składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców, ekwiwalenty za urlop, odprawy pieniężne, odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia) – wzrost o 86 proc.,
- liczba pracowników, którym wypłacono świadczenia – wzrost o 82 proc.,
- kwoty wypłaconych świadczeń – wzrost o 48 proc.
– Świadczenia wypłacano pracownikom z 136 firm, które znalazły się w stanie niewypłacalności. Z tej liczby 61 firm zatrudniało do 20 osób, 61 firm - od 21 do 100 osób, oraz 14 firm - powyżej 100 osób – powiedział Tomasz Sieradz p.o. dyrektor WUP w Warszawie. Większość przedsiębiorstw (68 proc.), które skorzystały z pomocy FGŚP, mieściło się w Warszawie. Dominowały firmy z branż: handel hurtowy i detaliczny (25 proc.), naprawa samochodów (22 proc.) oraz budownictwo i przetwórstwo przemysłowe (18,3 proc.) – dodał dyrektor WUP.
Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i świadczeń związanych z pracą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który od 1 stycznia 2012 roku działa w strukturach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Wnioski o wypłatę niezaspokojonych świadczeń pracowniczych mogą złożyć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >