Każdego roku na drogach Mazowsza ma miejsce kilka tysięcy wypadków drogowych, często ich sprawcami i ofiarami są właśnie rowerzyści i piesi. W roku 2013 rowerzyści byli sprawcami 145 wypadków drogowych, piesi przyczynili się do powstania 241. Te dwie grupy uczestników ruchu spowodowały łącznie 17% wszystkich zdarzeń z ofiarami w ludziach. Niechronieni uczestnicy ruchu to 965 ofiar, tj. 28%. Na drogach Mazowsza w ubiegłym roku zginęło tragicznie 158 pieszych i rowerzystów, 809 zostało rannych.
To już ósma odsłona kampanii „Zabłyśnij na drodze”. Imprezę objął honorowym patronatem Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski. Tegoroczną inaugurację zorganizowano ponownie, przy okazji kolejnego już VIII Rajdu Rowerowego szlakiem Związku Gmin Nad Iłżanką.
Kampania skierowana jest głównie do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności do pieszych i rowerzystów. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego, poprzez promowanie wśród nich przekonania, że „bycie widocznym na drodze” (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem.
Kampania ma też, przy okazji przypominać, m.in. pieszym o właściwym zachowaniu na drodze, a rowerzystom o obowiązku właściwego wyposażenia roweru, między innymi w prawidłowe oświetlenie.
Obecna edycja kampanii jest pierwszą, od czasu wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku używania elementów odblaskowych, o czym przypomnieli policjanci podczas inauguracji namawiając do stosowania „odblasków” nie tylko poza terenem zabudowanym ale wszędzie, gdzie pomoże to uniknąć wypadku.
Partnerem Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przy organizacji kampanii byli: Wójt Gminy Ciepielów i Związek Gmin Nad Iłżanką. Inauguracja odbyła się w Publicznym Gimnazjum w Ciepielowie. Wszystkich przybyłych powitał Wójt Ciepielowa Artur Szewczyk i w mieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego mł. insp. Jacek Mnich.
Prowadzona, między innymi przez Policję kampania, jak inne tego typu, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Od naszego zachowania zależy bezpośrednio życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Będąc pieszym czy rowerzystą, zachowując się nierozważnie to głównie siebie narażamy na ryzyko utraty zdrowia lub życia. Dlatego tak ważne jest zminimalizowanie tego zagrożenia, właśnie przez rozsądne, zgodne z przepisami ruchu drogowego zachowanie i przez „zabłyśnięcie na drodze”.
Pierwsza edycja kampanii miała miejsce jesienią 2008 roku.