Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Bezpłatna opieka dla seniorów i warsztaty ludowe - nowe projekty Fundacji Pro Civitas Bono

Materiał partnera 2018-11-19 08:00:00

Rozmowa z dr Anetą Śledź, naukowcem, ekspertem od funduszy unijnych, Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono, która m.in. poszukuje seniorów cierpiących na choroby otępienne, którym zapewni bezpłatne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.

Aneta Śledź. Foto: Zwolen24.pl

Czym Pani Fundacja obecnie się zajmuje?

Aneta Śledź: Od ponad 5 lat konsekwentnie działamy na rzecz mieszkańców Radomia i regionu radomskiego. Realizujemy szereg projektów skierowanych do seniorów chorych na choroby otępienne, takie jak Alzheimer, demencja, Parkinson oraz kontynuujemy działania kulturalne poprzez organizację warsztatów ludowych w szkołach podstawowych.

W jaki sposób zdobywacie dofinansowanie do swojej działalności?

Jak większość organizacji pozarządowych, uczestniczymy w konkursach ogłaszanych przez instytucje samorządowe, rządowe i prywatne, w celu pozyskania dotacji na działalność statutową. Udało nam się pozyskać dofinansowanie na projekt pt. „Senior pod ochroną – usługi opiekuńcze dla chorych z otępieniem”, który realizujemy we współpracy z Gminą Zwoleń oraz Starostwem Powiatowym w Zwoleniu. Projekt jest współfinansowany  ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Na czym polega ten projekt?

Jest skierowany do niesamodzielnych seniorów cierpiących na choroby otępienne, którym zapewniamy bezpłatne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. W praktyce wygląda to tak, że do chorego przychodzi opiekunka, która pomaga mu w prowadzeniu gospodarstwa domowego - sprząta, przygotowuje posiłki, pomaga w czynnościach higienicznych, załatwia sprawunki, zabiera chorego na spacer… Jest to wręcz nieoceniona pomoc dla rodzin, które najczęściej samotnie borykają się ze sprawowaniem opieki nad chorym. 

Czy projekt realizujecie tylko w Zwoleniu, czy także w Radomiu?

W Radomiu także, chociaż większość działań w bieżącym roku skoncentrowaliśmy w Zwoleniu i powiecie zwoleńskim. 

Jakie jest zainteresowanie waszymi działaniami?

Ogromne, jesteśmy zszokowani skalą potrzeb w tym zakresie. Dość powiedzieć, ze w listopadzie codziennie dzwoniło do nas około 100 osób. Niestety zainteresowanie przerosło nasze możliwości. Korzystając z okazji, pragnę przeprosić  wszystkich, którzy nie mogli się do nas dodzwonić , ale nie byliśmy w stanie ze wszystkimi porozmawiać telefonicznie. Musielibyśmy zatrudnić dodatkową osobę, a zwyczajnie nie mamy na to środków.

Czy zainteresowane osoby mogą się jeszcze do Was zgłosić po pomoc?

W tym roku jesteśmy w stanie jeszcze zaopiekować się 2-3 osobami, więc zarówno chorych, jak też kandydatów na opiekunów odsyłamy na naszą stronę internetową: www.pcbfundacja.org. Preferujemy kontakt mailowy na adres biuro@pcbfundacja.org. Można także zadzwonić pod nr tel. 799-100-488, jednak dodzwonić się do nas, jak już wspomniałam, może być trudno. 

Do kiedy będziecie realizować ten projekt?

Jest to projekt trzyletni, więc jego realizacja przewidziana jest do 2020 roku. A więc ci, którzy nie uzyskają wsparcia w roku bieżącym, będą brani pod uwagę w przyszłym roku. 

Jakie jeszcze działania realizowaliście w ramach projektu?

17 października wraz z naszymi partnerami zorganizowaliśmy szkolenie dla opiekunów osób niesamodzielnych z chorobami otępiennymi, pt. „Opieka nad osobą chorą na Alzheimera i inne choroby wieku starczego”, w którym uczestniczyli pracownicy socjalni z terenu byłego województwa radomskiego oraz członkowie rodzin opiekujący się chorymi seniorami. 

Czego można było dowiedzieć się na szkoleniu? 

Tematyka szkolenia oscylowała wokół zdrowotnych, psychologicznych oraz pielęgnacyjnych aspektów opieki nad chorymi z otępieniem. Uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy w codziennych niebezpiecznych sytuacjach, z którymi mogą się zetknąć, np. zachłyśnięcie, upadek chorego, złamanie, oparzenie. Ekspertki ze zwoleńskiego ZOZ-u szczegółowo umówiły sposoby pielęgnacji chorego, środki higieny, których należy używać. Przedstawiono także sposoby zapewnienia bezpieczeństwa chorego w otoczeniu domowym. Szkolenie zakończyło wystąpienie na temat psychologicznych aspektów opieki, m.in. jak sobie radzić z zespołem wypalenia opiekuna, jak opanować agresywne zachowania chorego.

Czy Fundacja zajmuje się wyłącznie wspieraniem seniorów?

Skąd! Obecnie kończymy realizację III edycji projektu pt. „Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny”, w ramach którego organizujemy w szkołach podstawowych regionu radomskiego warsztaty ludowe z muzyką na żywo. 

Jak jesteście odbierani? Czy dzieci są zainteresowane muzyką ludową?

Dzieci są zainteresowane wszystkim, co my dorośli jesteśmy w stanie przekazać w sposób dla nich atrakcyjny. 

Czyli jak?

Nie możemy się wstydzić naszych korzeni. Większość z nas  - często wbrew naszym wyobrażeniom – pochodzi ze wsi, a nie ze szlacheckiego dworku. Nasi krajanie spod Przysuchy pasali krowy, uprawiali ziemię i przy okazji stworzyli unikalny rodzaj muzyki ludowej, tzw. „muzykę kajocką”, bardzo szybką, skoczną, wręcz transową. Obecnie w całej Polsce powstają kluby pasjonatów muzyki kajockiej, jako swoistego fenomenu, natomiast u nas rzadko kto o niej słyszał. I my, z pomocą środków z Samorządu Województwa Mazowieckiego, jeździmy po szkołach i prowadzimy cykl warsztatów ludowych, podczas których opowiadamy o historii, obyczajach, muzyce starych mistrzów. Przy okazji dzieci uczą się tańczyć walczyka, śpiewają ludowe przyśpiewki oraz uczestniczą w zabawach. 

Jakie macie Państwo plany na przyszłość?

Jesteśmy w trakcie  organizowania nowej siedziby Fundacji. Będziemy poszukiwali osób z pasją chcących z nami współpracować. W planach mamy współpracę zagraniczną oraz rozwój działalności badawczej. Moim marzeniem jest zbudowanie prężnej marki Fundacji Pro Civitas Bono, kojarzącej się z uczciwością i bezinteresownością, cieszącej się zaufaniem radomian oraz pozostałych mieszkańców naszego regionu. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych