W trakcie meczu służby porządkowe organizatora muszą być obecne na wszystkich trybunach oraz stanowczo i natychmiastowo reagować na każde, nawet najdrobniejsze przewinienia będące w sprzeczności z prawem bądź regulaminem stadionu. Zaleca się współpracę z policją w zakresie ich szkolenia. Przedstawiciele służb porządkowych, w razie potrzeby, powinni uczestniczyć w procesach karnych. Rekomendacje dotyczą także: częstszego stosowania przez kluby zakazów wstępu na stadion sprawców chuligańskich zachowań, odblokowania dróg ewakuacyjnych, zajmowania miejsc zgodnie z numerem na bilecie i uzgodnienia oprawy meczowej z organizatorem. Osoba wnosząca oprawę meczową, jeżeli ta zostanie wykorzystana jako element utrudniający i umożliwiający rozpoznanie kibiców łamiących prawo, ma otrzymywać zakaz stadionowy na co najmniej jedną rundą piłkarską. W meczach podwyższonego ryzyka (w tym w odprawach z kierownikami klubów ds. bezpieczeństwa) nadal będzie brał udział obserwator wojewody.
Zgodnie nową ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych kluby są zobowiązane do elektronicznej identyfikacji swoich kibiców. System służy do sprzedaży biletów, ustalenia lokalizacji poszczególnych osób podczas meczu oraz kontroli dostępu do określonych miejsc na trybunach. Dane identyfikujące obejmują m.in. imię i nazwisko, wizerunek twarzy i numer PESEL. Przepisy odnoszą się już do klubów ekstraklasy.
Na terenie województwa mazowieckiego obowiązkowe utrwalanie przebiegu imprezy sportowej dotyczy ośmiu stadionów (Legii, Polonii, Pogoni Siedlce, RKS Radomiak, Dolcanu Ząbki, Znicza Pruszków, Wisły Płock oraz Stadionu Narodowego) i hali Torwar. Na tych obiektach cyklicznie prowadzona jest kontrola stanu technicznego urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Wykaz na polecenie wojewody będzie zweryfikowany – w razie konieczności monitoring może objąć kolejne areny. Organizator meczu jest zobowiązany niezwłocznie przekazać zarejestrowane materiały prokuratorowi rejonowemu lub komendantowi powiatowemu (miejskiemu) policji w przypadku, gdy mogą one stanowić dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego/ w sprawach o wykroczenia, mające znaczenia dla toczących się postępowań.
W rundzie wiosennej sezonu 2011/2012 w rozgrywkach piłkarskich wzięło udział 51 drużyn z województwa mazowieckiego na szczeblu od ekstraklasy do IV ligi. Nie było konieczności podejmowania decyzji o zakazie organizowania spotkań ani rozgrywania ich bez udziału publiczności (w przypadku meczu Legia Warszawa – Lech Poznań, po oświadczeniu stowarzyszeń kibiców obu klubów o dołożeniu wszystkich starań w celu zapewnienia przestrzegania prawa, wojewoda uchylił poprzednią decyzję i mecz odbył się z udziałem gości) Na Mazowszu doszło do dwóch przypadków zbiorowego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego: przed meczem Wisła Płock – Olimpia Elbląg (w związku z naporem ok. 120 kibiców na bramę stadionu, po bezskutecznej interwencji ochrony, na prośbę organizatora do akcji wkroczyła policja, zatrzymując 19 osób) oraz Oronka Orońsko – Proch Pionki (kilkudziesięciu kibiców gości zaatakowało fanów gospodarzy - policja wylegitymowała 53 osoby oraz zatrzymała 5 z nich). Pozostałe zdarzenia miały charakter incydentalny.