Wtorek 22 kwietnia
Leona, Kai, Heliodora

Bez białych plam na Mazowszu

dag 2011-09-30 18:00:00

Już od 2014 roku mieszkańcy najmniejszych miejscowości w województwie mazowieckim w tym ziemi radomskiej będą mieli dostęp do internetu. Wszystko dzięki projektowi „Internet dla Mazowsza” dofinansowanego ze środków unijnych. Jego realizacją zajmie się Agencja Rozwoju Mazowsza, która 29 września podpisała umowę w tej sprawie.

Województwo mazowieckie jest bardzo zróżnicowane pod względem dostępu do internetu. W tej chwili dociera on głównie do miejsc, gdzie koszt budowy infrastruktury nie przewyższa zysków. Problem braku dostępu do sieci dotyka głównie mieszkańców małych wsi. 

– Bez dostępu do internetu trudno dziś mówić o równych szansach. Szczególnie w małych miejscowościach, internet ma olbrzymie znaczenie prorozwojowe. To łatwiejszy dostęp m.in. do edukacji, ofert pracy, przepisów prawnych i absolutna konieczność dla firm i rolników – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. 

Projekt „Internet dla Mazowsza” zakłada zatem zlikwidowanie tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie dostępu do internetu nie ma. Zaplanowano budowę sieci światłowodowej o długości 3640 km, a w 20 miejscowościach powstanie także sieć dostępowa NGA (sieci nowej generacji – przyp. autorki). Dzięki temu infrastruktura doprowadzająca internet dotrze do sołectw, a następnie do operatorów.

Dla mieszkańców Mazowsza, zwłaszcza tych zamieszkujących w małych miejscowościach, oznacza to, że od 2014 roku doprowadzona zostanie do ich domów sieć. Internet otworzy przed nimi szereg możliwości pozwalając na różnego typu rejestracje czy poszerzenie źródeł informacji o świecie i ich regionie. 

Wartość całej inwestycji 493 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a 15% to środki samorządu województwa mazowieckiego.

Ze środków unijnych realizowanych ogółem jest sześć projektów związanych z informatyzacją. Poza „Internetem dla Mazowsza” są to „Wrota Mazowsza” – projekt budowy elektronicznej administracji, „Mazowszanin” – budowa kompetencji cyfrowych w regionie, „ITeraz Mazowsze II” czyli szkolenia z zakresu technologii, organizacja pracowni multimedialnych w szkołach oraz budowa bazy wiedzy o Mazowszu. Łączna wartość tych projektów to 822 mln zł.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap