Pomoc dla rolników
Wojewoda mazowiecki powołał komisje terenowe w gminach: Grabów nad Pilicą, Jastrzębia, Stromiec, Radzanów, Magnuszew, Chynów, Głowaczów, Jedlińsk, Jasieniec, Promna, Przytyk, Grójec i Warka. Straty - o powierzchni ponad 22,6 tys. ha - dotyczą głównie zniszczeń upraw rolnych, m.in. żyta, truskawek, ziemniaków, warzyw, sadów.
Uszkodzonych zostało także 805 dachów budynków gospodarczych oraz 5,2 tys. tuneli foliowych i 10 szklarni. Najbardziej ucierpiała gmina Magnuszew, gdzie zniszczonych zostało 8 tys. ha upraw i 800 gospodarstw rolnych. Wobec tak dużej skali zniszczeń wojewoda mazowiecki 23 maja 2013 r. zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie możliwości pomocy dla rolników w formie zasiłków.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało program pomocy dla rolników, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Według jego założeń poszkodowani rolnicy mogliby liczyć na: preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej, rozłożenie na raty (w szczególnych przypadkach o umorzenie częściowe lub całkowite) bieżących należności wobec KRUS, ANRi podatku rolnego oraz środki na przywracanie potencjału produkcji rolnej.
Pomoc socjalna
W wyniku gradobicia z 20 maja br. uszkodzone zostały 123 budynki i lokale mieszkalne. Cztery gminy - Jedlińsk, Stromiec, Magnuszew oraz Głowaczów – złożyły do wojewody wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Wszystkie oszacowane straty mieszczą się w przedziale od 800 do 6 000 zł. Po weryfikacji wniosków wojewoda mazowiecki 12 czerwca br. zwrócił się do ministra administracji i cyfryzacji o przyznanie 229 tys. złotych z rezerwy celowej budżetu na 2013 r. Środki mają zostać wykorzystane na przywrócenie zniszczonym budynkom funkcji mieszkalnych, a w szczególności na naprawę dachów. Gminy Jedlińsk i Stromiec na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych osób zaangażowały także środki własne. Przekazały odpowiednio 70 tys. i 15 tys. zł.
Zasiłki socjalne przysługują gospodarstwom domowym prowadzonym w budynku, który zniszczyła lub uszkodziła nawałnica. Weryfikację potrzeb – na podstawie uproszczonego wywiadu środowiskowego – prowadzą gminy, wnioskując następnie do wojewody o wypłaty.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>