Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Będą liczyć bociany na Mazowszu

Michał Kwietniewski, red. K.S. 2014-07-27 18:35:00

Po raz sidómy w Polsce miłośnicy ptaków będą liczyć bociany. Organizatorem spisu na Mazowszu jest Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". Akcja liczenia tych ptaków, które są symbolem naszego kraju, jest niezwykle ważna głównie pod względem zapewnienia im bezpieczeństwa. Liczenie bocianów odbywa się co 10 lat.

 Międzynarodowe spisy bocianów organizowane są w Europie od 1934, a od roku 1974 regularnie co dekadę. W Polsce cykliczna akcja ma już swoją siódmą edycję. Liczenie bocianów cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko miłośników ptaków i osób zaangażowanych w ochronę przyrody, ale także wśród przedstawicieli firm i instytucji. Organizatorem spisu na Mazowszu jest Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, którego misją jest ochrona dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt, ze szczególnym naciskiem na działania ochronne na rzecz bociana białego. W trwającą właśnie akcję zaangażował się polski oddział niemieckiej firmy Werner & Mertz, producenta ekologicznych środków czyszczących do mycia i pielęgnacji domu marki Frosch.

Ochrona bociana białego

Liczenie odbywa się co 10 lat i ma na celu kontrolowanie stanu wszystkich gniazd bociana białego na całym obszarze występowania tego gatunku – w Europie i Afryce Północnej. Akcja polega na skatalogowaniu wszystkich siedlisk występujących na badanym terenie. Wizyty planowane są tak, aby dokładnie sprawdzić teren każdej gminy, nie pomijając żadnej miejscowości. W trakcie ostatniego liczenia, które odbyło się w 2004 roku, w Polsce żyło 52 550 bocianów, co stanowiło ok. 20% światowej populacji. 

Podczas tegorocznej akcji pracownicy oraz członkowie zarządu koncernu Werner & Mertz z Polski i Niemiec zbadali obszar jednej z gmin województwa mazowieckiego. Wykonanie spisu wymagało od nich dotarcia do każdej miejscowości w gminie celem wyszukania wszystkich gniazd oraz zebrania możliwie pełnej dokumentacji: ich położenia, stanu, zajęcia przez dorosłe bociany oraz liczby młodych. Marek Kowalski – Wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” z zadowoleniem podsumował akcję i otrzymane wyniki: „Badania przeprowadzone w gminie Słupno, pokazały duże przede wszystkim zainteresowanie losem bocianów ze strony mieszkańców, szczególnie przy naprawie uszkodzonych gniazd. Na 16 siedlisk, występujących na tak niewielkim obszarze zaobserwowaliśmy różnorodność miejsc usytuowania – m.in. na drzewach, słupach i platformach. W gniazdach z lęgiem stwierdziliśmy 21 piskląt, które lada moment opuszczą gniazda – co daje nam średnią nieco ponad normę. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie w tej wyjątkowej i akcji i cieszymy się, że firmom takim, jak Werner & Mertz nie jest obojętny los bociana białego.” 

Udział Werner & Mertz w Międzynarodowym Liczeniu Gniazd Bociana Białego 2014 doskonale wpisuje się w filozofię koncernu opartą na idei zrównoważonego rozwoju i budowaniu świadomości ekologicznej. „Liczę, że nasza współpraca z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian” oraz zaangażowanie się we wspólne liczenie bocianów przyczyni się do zwiększenia ochrony tego gatunku na terenie jego występowania, oraz pomoże nam jeszcze lepiej zadbać o środowisko naturalne.” – mówi Barbara Chrząstowska, Prezes Werner&Mertz Delta Polska, filii producenta marki Frosch w Polsce.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych