Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

71 proc. poradni nie wykonuje pełnego katalogu badań diagnostycznych u kobiet w ciąży!

UMWM, mg 2014-03-20 15:00:00

Zwiększenie wsparcia laktacyjnego w szpitalach, podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej, edukacja na temat korzyści karmienia mlekiem kobiecym to rekomendacje raportu „Opieka neonatologiczna wcześniaków na Mazowszu”. W publikacji przedstawiono też rezultaty kontroli w poradniach ginekologicznych dla kobiet oraz wyniki badań dotyczących żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych. W 2012 r. wcześniaki stanowiły ok. 5 proc. dzieci urodzonych na Mazowszu, wskaźnik wcześniactwa zmniejsza się.

Raport ,,Opieka neonatologiczna wcześniaków na Mazowszu” zawiera informacje na temat opieki nad noworodkami, w szczególności przedwcześnie urodzonymi. Obejmuje lata 2008-2012. Postępy w opiece neonatologicznej zwiększyły szansę na przeżycie wcześniaków, jednak towarzyszy jej nadal wysokie ryzyko powikłań przewlekłych.

Z danych konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii wynika, że około 30% dzieci urodzonych przed terminem obarczonych jest poważnymi dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Istotną kwestią związaną ze zdrowiem noworodków jest sposób ich karmienia. W raporcie przedstawiono wyniki badania, dotyczącego żywienia wcześniaków, przygotowanego przez urząd wojewódzki, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego. Badanie wykazało, że wciąż zbyt mały odsetek wcześniaków jest karmionych mlekiem matki.  W sytuacji, gdy karmienie piersią przez matkę nie jest możliwe, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie mleka z banku. Na Mazowszu bank mleka funkcjonuje w Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

W raporcie sformułowano rekomendacje, które mają na celu usprawnienie opieki nad wcześniakami. Potrzebne jest większe wsparcie laktacyjne dla matek wcześniaków nie tylko w szpitalu, ale również po wypisie. Dla dzieci przedwcześnie urodzonych mleko matki jest lekarstwem – powiedziała Elżbieta Nawrocka, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W szpitalu powinien być zagwarantowany  dostęp do czystego  sprzętu laktacyjnego oraz warunki do odciągania i przechowywania mleka. Powinna być też udostępniona pisemna instrukcja, dotycząca zasad i higieny odciągania oraz transportu i przechowywania pokarmu. Warunkiem powodzenia w karmieniu piersią wcześniaków jest pobyt matki wraz z dzieckiem na oddziale. Istotne jest również przestrzeganie procedur zawartych w standardach okołoporodowych na oddziałach szpitalnych w zakresie umożliwienia kontaktu ,,skóra do skóry”. Raport rekomenduje również zwiększenie możliwości korzystania z banków mleka kobiecego dla dzieci przedwcześnie urodzonych i chorych, jak również stworzenie mechanizmów zwiększających pozyskiwanie mleka od dawczyń. Konieczne są też działania edukacyjne dla kobiet w wieku prokreacyjnym oraz przyszłych rodziców.

Raport zawiera też informacje i rekomendacje, dotyczące sprawowania opieki ginekologiczno - położniczej nad kobietą w ciąży. Wydział Kontroli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadza kontrole dotyczące zapewnienia świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej (sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, połogu i noworodkiem)w poradniach dla kobiet. W latach 2012-2013 przeprowadzono 74kontrole podmiotów leczniczych, przeanalizowano 2871 kart historii zdrowiai choroby kobiet ciężarnych. Kontrole wykazały, że 71 proc. poradni nie wykonało pełnego katalogu badań diagnostycznych (w szczególności badań w kierunku HIV, HCV, różyczki, badań bakteriologicznych), a ponad połowa nie sporządzała planów opieki przedporodowej i planu porodu.

Ponadto, w części poradni stwierdzono niewykonanie przez położną zalecanej liczby wizyt patronażowych w miejscu zamieszkania matki. W wystąpieniach pokontrolnych wojewoda zobowiązał podmioty lecznicze do wykonywania u wszystkich kobiet w okresie ciąży pełnego katalogu zalecanych badań diagnostycznych, ustalania właściwych planów opieki, wykonywania przez położną pierwszej wizyty patronażowej nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania zgłoszenia o urodzeniu dziecka oraz nie mniej niż 4 wizyt w miejscu zamieszkania.

Pod koniec 2013 r. rozpoczęto kontrole, dotyczące opieki okołoporodowej w szpitalach na Mazowszu. Kontrolą ma być objętych 11 oddziałów położniczych i bloków porodowych (17,5% oddziałów w województwie mazowieckim). Podczas kontroli sprawdzane są m.in.: warunki prowadzenia porodów, kwalifikacje kadry medycznej, sposoby uśmierzania bólu, wykonywanie badań diagnostycznych i klinicznych, sposoby karmienia noworodka, zakres wykonywania badań przesiewowych u noworodka. Po przeprowadzeniu kontroli powstanie raport podsumowujący ich wyniki.  

Przestrzeganie standardów postępowania medycznego oraz udzielanie wszystkich  świadczeń zdrowotnych zawartych w przepisach prawnych pozwoli ograniczyć występowanie oraz skutki wcześniactwa – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za noworodka przedwcześnie urodzonego uważa się dziecko urodzone po ukończeniu 22 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Odsetek porodów przedwczesnych w 2012 roku w Polsce wynosił  5,8%, a na Mazowszu 5,3%. Ich najczęstszymi  były: cukrzyca matki - 2354 przypadków, cholestaza (choroba dróg żółciowych) - 1788, wady wrodzone płodu – 1247.

Raport ,,Opieka neonatologiczna wcześniaków na Mazowszu” opracowano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim pod kierunkiem Elżbiety Nawrockiej - zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia oraz pod nadzorem merytorycznym Prof. dr hab. n. med. Marii Katarzyny Borszewskiej – Kornackiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii.  Raport można pobrać na stronie www.mazowieckie.pl pod linkiem.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych