– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy wesprzeć uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ogólnokształcących, a także szkół zawodowych. Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież do systematycznej pracy i osiągania wysokich wyników w nauce. Otrzymane stypendium można przeznaczyć na zakup niezbędnych pomocy naukowych, a przede wszystkim na realizację takich projektów edukacyjnych, które będą w pewnym sensie innowacyjne i będą szansą na to, żeby dostać się w przyszłości na wymarzony kierunek studiów. Zależy nam również na tym, aby prace tych wyjątkowych uczniów, prowadzili mądrzy nauczyciele – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Uczniowie mogą się ubiegać o wsparcie na nadchodzący rok szkolny 2016/2017 w ramach dwóch projektów: Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka oraz Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych. Głównym kryterium wyboru są ponadprzeciętne wyniki w nauce. Dla każdej z 1121 wyróżnionych osób przewidziano roczne stypendium w wysokości nie mniej niż 3800 zł. Natomiast w przypadku ucznia niepełnosprawnego będzie to kwota ok. 4000 zł. Wsparcie będzie wypłacone w dwóch transzach. Otrzymane w ten sposób środki stypendyści będą mogli przeznaczyć m.in. na kursy języków obcych, zakup sprzętu komputerowego, literatury fachowej oraz udział w seminariach czy konferencjach.
Rejestracja on-line do programów stypendialnych rozpoczęła się 13 czerwca br. W przypadku stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych potrwa 14 dni roboczych (do 30 czerwca br.), a dla szkół zawodowych – 15 dni roboczych (do 1 lipca br.). Każdy, kto chciałby skorzystać ze wsparcia musi wypełnić formularze, które są dostępne tutaj i tutaj.
Aby otrzymać stypendium, uczniowie muszą łącznie spełniać warunki:
- w roku szkolnym 2015/2016 otrzymać promocję do następnej klasy/otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum;
- w roku szkolnym 2016/2017 być uczniami gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie Mazowsza.
Ponadto przyszli stypendyści muszą posiadać średnią ocen nie niższą niż 5,33 z trzech dowolnie wybranych przedmiotów matematycznych, informatycznych, przyrodniczych bądź języka obcego nowożytnego oraz średnią nie niższą niż 4,75 z wszystkich przedmiotów na świadectwie.
Muszą także osiągnąć odpowiednie wyniki ze sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej/z egzaminu gimnazjalnego:
- co najmniej 36 punktów z egzaminu zdawanego na zakończenie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2013/2014, a ze zdawanego w latach 2014/2015 i 2015/2016 otrzymali co najmniej 180 proc. (dotyczy uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 będą uczęszczać do gimnazjum),
- co najmniej 180 proc. z części matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego egzaminu gimnazjalnego, zdawanego w latach 2012/2013 – 2015/2016 (dotyczy uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 będą uczęszczać do szkół ponadgimnazjalnych).
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>