W sobotę w powiecie przysuskim w zbiorniku retencyjnym utonął 20-letni mężczyzna. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, mężczyzna wszedł do wody i w pewnym momencie zaczął się topić i zniknął pod wodą. Po ponad dwugodzinnych poszukiwaniach zespół płetwonurków odnalazł ciało.
Z kolei w miejscowości Białe w powiecie gostynińskim, 27-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej pływając po jeziorze na materacu, zsunął się do wody w następnie czego utonął. Natomiast w Józefowie w powiecie mławskim, 22-letni mieszkaniec powiatu mławskiego wszedł do zbiornika wodnego po byłej żwirowni, a następnie zaczął tonąć i pomimo podjętej próby reanimacji przez osoby będące w pobliżu i służby ratownicze nie przyniosło to pozytywnego wyniku.
Aby uniknąć zagrożeń, lub choćby poważnie ograniczyć możliwość wypadków związanych z wypoczynkiem nad wodą koniecznie należy stosować się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo:
1. Korzystajmy w miarę możliwości z kąpielisk strzeżonych. Tam, w razie konieczności istnieje możliwość pomocy wyspecjalizowanych służb ratowniczych.
2. Stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów.
3. Unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk", a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody.
4. Nie pozwalajmy małym dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać w jej pobliżu. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej.
5. Absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu.
6. Jeżeli dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy, aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.