Wspólne dobro
– Każdy z dofinansowanych zabytków ma swoją unikalną historię. Pełnią one ważną rolę dla lokalnych społeczności. Przypominają, czym jest tożsamość i historia regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Musimy wspólnie troszczyć się o nasze dziedzictwo. Dlatego co roku przeznaczamy na ten cel znaczne środki.
Duże zainteresowanie
Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem. Liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty, a podczas ostatniego posiedzenia sejmiku województwa środki przyznano kolejnym 20 projektom.
– Chcemy wspierać jak najwięcej mazowieckich zabytków, dlatego gdy pojawiła się możliwość, zdecydowaliśmy o przekazaniu środków na kolejnych dwadzieścia projektów – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Wśród dofinansowanych obiektów przeważają kościoły i klasztory, ale wesprzemy także remonty w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej i kamienicach.
W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. Przekazane środki pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków i posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe. Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.