Dla osób tracących pracę, bezrobotnych to dobra wiadomość, bo to znaczy, żebędzie więcej szkoleń oferowanych przez agencje zatrudnienia i firmy szkoleniowe. Za pieniądze z UE będą one mogły oferować doradztwo zawodowe, szkolenia zawodowe, ale także rozwijanie kompetencji ogólnych, staże i praktyki oraz wsparcie psychologiczne. Projekty będą realizowane w ramach w ramach Poddziałania 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
– To ostatnia szansadla firm specjalizujących się w aktywizowaniu osób bezrobotnych na pozyskanie pieniędzy z UE na realizację tzw. projektów standardowych w ramach Poddziałania 6.1.1 PO KL – podkreśla Emilia Jędrej, p.o. wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich i Instytucji Partnerów Rynku Pracy WUP. – Kończy się bowiem okres programowania PO KL, a więc kończą się też pieniądze przewidziane na lata 2007-2013. A do pozyskania jest niemała kwota, bo alokacja przewidziana na konkurs to 19 mln zł– dodaje.
Wnioski o dofinansowanie mogą składaćwszystkie podmioty (z wyłączeniem osób fizycznych), także powiatowe urzędy pracy, specjalizujące się aktywizowaniu bezrobotnych.
Projekty zakwalifikowane do realizacji powinny być skierowane do długotrwale bezrobotnych mieszkańców województwa mazowieckiego (co najmniej w połowie osób50+, 10 proc. niepełnosprawnych i 20 proc. w wieku do 25. lat zamieszkujących powiaty z najwyższym bezrobociem – białobrzeski, garwoliński, lipski, łosicki, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski oraz zwoleński). Wsparcie oferowane przez firmy szkoleniowe ma mieć charakter kompleksowy. Nowością jest to, że projekt powinien zakładać efektywność zatrudnienia uczestników na poziomie min. 25 proc, a w przypadku osób niepełnosprawnych – min.15 proc.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy: tel. 22 578 44 34 i na stronie www.wup.mazowsze.pl/efs.