Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

17 tys. ha zniszczeń na Mazowszu: 39 komisji szacuje straty

kt, Tomasz Pietrasiński 2012-08-03 08:00:00

Wojewoda mazowiecki od 1 lipca 2012 r. powołał 39 komisji terenowych do szacowania strat w rolnictwie spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Grad, silne deszcze oraz huragany dotknęły łącznie ponad 3,9 tys. gospodarstw, obejmujących teren niemal 17 tys. ha. Najwięcej komisji – 20 - pracuje w regionie radomskim.

Fot. KM PSP Radom

Tu prace prowadzone są w gminach: Przytyk, Magnuszew, Ciepielów, Sienno, Zakrzew, Kozienice, Klwów, Błędów, Mogielnica, Mirów, Warka, Lipsko, Stara Błotnica, Rusinów, Chlewiska, Iłża, Rzeczniów, Goszczyn, Jasieniec oraz w Nowym Mieście nad Pilicą. Komisje szacują straty w 2611 gospodarstwach zajmujących obszar ponad 12 tys. ha.

Pracują także w 6 gminach regionu ostrołęckiego. W Czernicach Borowych, Szelkowie, Szulborzu Wielkim, Baranowie, Czerwonce oraz w Ostrowi Mazowieckiej poszkodowanych zostało 343 gospodarstw na niemal 1 tys. ha. W regionie warszawskim komisje rozpoczęły szacowanie strat w 445 gospodarstwach na terenie gmin Leszno, Błonie, Mszczonów, Sobienie Jeziory, Serock i Nasielsk. Łącznie prace obejmują tu teren niemal 1,4 tys. ha. Prace trwają także w regionie siedleckim. 5 komisji szacuje straty w 428 gospodarstwach w Maciejowicach, Sarnakach, Garwolinie, Wildze oraz Mokobodach. Teren objęty pracami wynosi ponad 1,8 tys. ha. Wnioski o powołanie komisji wpłynęły do wojewody także z regionu ciechanowskiego. Tu w Świerczach i Naruszewie na 30 ha poszkodowanych zostało 12 gospodarstw.

Komisje mają 2 miesiące na oszacowanie strat i przekazanie protokołów do wojewody. Wojewoda wystawia opinię, w oparciu o którą poszkodowani mogą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegać się o preferencyjne kredyty obrotowe i inwestycyjne na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych.

W ubiegłym roku straty spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w ponad 7 tys. mazowieckich gospodarstwach szacowało 141 komisji terenowych. Efektem ich działań było uruchomienie preferencyjnych linii kredytowych na wznowienie produkcji na łączną kwotę 445 mln zł, przekazanych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wojewoda wydał w tym czasie 8 491 opinii, potwierdzających wysokość i zakres strat. Rolnicy, którzy uzyskali taki dokument, mogli się ubiegać o pomoc finansową ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych