Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

11 utonięć na Mazowszu. "Czarny punkt" zapobiega tragediom

ts, KWP 2012-06-21 10:30:00

Letnia pogoda zachęca do wodnych kąpieli. W ich trakcie często zapominamy jednak o najważniejszym - bezpieczeństwie. W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego doszło już do 11 utonięć. W roku ubiegłym w wyniku utonięć życie straciło 46 osób. Dlatego policja przypomina, jak ważny podczas kąpieli jest rozsądek i radzimy, jak ustrzec się przed tragedią.

Dane policji pokazują, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są niepełnoletni oraz osoby nietrzeźwe, które do wody w ogóle wchodzić nie powinny.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli. Kolosalne znaczenie ma także wpływ alkoholu, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii.

W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed nieszczęściem, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.

DLATEGO PAMIĘTAJMY:
1. Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione.
2. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
3. Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza.
5. Nie wolno gwałtownie się zanurzać.
6. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji.
7. Należy pamiętać, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
8. Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.

NIE LEKCEWAŻ WODY I NIE PRZECENIAJ SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!

Miejsca szczególnie niebezpieczne dla kąpieli tzw. "Czarne punkty" 

Zapoczątkowana w latach ubiegłych inicjatywa oznaczania miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kąpieli na Mazowszu przyniosła wymierny efekt. Mazowiecka Policja przeprowadziła analizę w zakresie przypadków utonięć w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla osób kąpiących się.

W latach ubiegłych oznakowano 47 takich miejsc. Do niewątpliwych sukcesów podjętych działań należy zaliczyć odnotowanie tylko jednego przypadku utonięcia w miejscach oznakowanych oraz ogólny spadek utonięć na Mazowszu (2010 r. - 69 przypadki utonięć, 2011 r. - 46 przypadków).

W celu kontynuacji działań mających na celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza, zwłaszcza w okresie letnim, podczas wypoczynku na wodach i terenach przywodnych, wystąpiono do Urzędu Marszałkowskiego o ustawienie 5 nowych tablic wskazujących miejsca szczególnie niebezpieczne dla kąpieli.

Forma tablic jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność.

Niebezpieczne miejsca występujące na obszarach wodnych województwa, oznakowane tablicami "Czarny punkt" w latach 2009-2011

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych