Wybór ZUS czy OFE i ZUS jest bardzo ważna - to inwestycja w przyszłość. Przy decyzji trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Ekominiści twierdzą, że na wybór Polaków wpłynie niewątpliwie niż demograficzny. Przybywa nam emerytów, maleje liczba osób pracujących.
Jak wybrali radomscy radni?
- Prawdopodobnie wybiorę OFE, bo później będę miał możliwość zmiany. Zresztą wolę Otwarte Fundusze Emerytalne niż Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo widzę, jak rząd rozkrada pieniądze Polaków - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Adam Włodarczyk, radny z ramienia SLD również radziłby radomianom wybór OFE. - Choć sam już wybierać nie mogę ze względu na wiek, to gdybym miał możliwość wyboru, zdecydowałbym się na OFE. I tak też radzę radomianom. OFE to szansa na większe pieniądze, a co za tym idzie godniejszą emeryturę i życie. W grę wchodzi jeszcze przestrzeganie zasad OFE. Wiemy, jak przepisy się zmieniają. Często jesteśmy tymi zmianami zaskakiwani, a to nie sprzyja budowaniu zaufania wśród Polaków - wyjaśnia Adam Włodarczyk.
OFE wybiera również Waldemar Kordziński, radny z ramienia PO. - W OFE jestem od samego początku. Kiedyś pracowałem w OFE, moje składki na emeryturę są tam odkładane. Zostaję w OFE być może z przyzwyczajenia, ale pewnie też dlatego, że moja świadomość o OFE jest duża. Składki z OFE są dziedziczone, a to ważne. OFE oznacza również interesowanie się swoimi pieniędzmi, co uważam za dobry nowyk. I nie ma tutaj wielkiego ryzyka. W OFE inwestuje się spokojnie - mówi Waldemar Kordziński.
Jak nowelizacja ustawy o emeryturach będzie wyglądała w praktyce?
Jeśli ktoś zdecyduje, że będzie odprowadzać składki do ZUS, wówczas 12,22% jego wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3% na subkoncie w ZUS. W tej sytuacji ubezpieczony nie będzie musiał składać żadnych oświadczeń.
Jeszcze jedst kilka godzin na decyzję
W przypadku wyboru OFE oświadczenie jest konieczne. Wówczas 12,22% wynagrodzenia osoby ubezpieczonej będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38% na subkonto w ZUS, a 2,92% do OFE. Na stronach www ZUS, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego od 1 kwietnia pojawią się trzy dokumenty ważne dla osób, które chcą odkładać składki na fundusz emerytalny do OFE: opowszechnym systemie emerytalnym, o poszczególnych otwartych funduszach emerytalnych, o woli ubezpieczonego, który chce odkładać składki na emeryturę do OFE, który należy przesłać do ZUS.
Dokumenty te można przesłać listownie do oddziału ZUS, można je też złozyć osobiście lub wysłać drogą elektroniczną. Ubezpieczony, który chciałby zdecydować się na ten ostatni wariant, musi jzarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta.
Jeśli ktoś nie podejmie dezycji o wyborze zakładu emerytalnego do 31 lipca, zostanie automatycznie przypisany do ZUS.
Możliwe zmiany
Zmienić swoją decyzję będziemy mogli w 2016 roku, a później co cztery lata w momencie tzw. okienek transferowych. Osoby, które zdecyduję odkładać na emeryturę w OFE, 10 lat przed emeryturą ich składki przejdą do ZUS. Natomiast osoby, które wybiorą ZUS, i tak będą miały składki w OFE. Chodzi o te pieniądze, które zostały odłożone przed nowelizacją ustawy. One nie przepadają, nigdzie nie przechodzą - pozostaną w OFE do emerytury danej osoby.