Film jest opowieścią opartą na wspomnieniach mieszkańców Kozienic oraz innych źródłach i materiałach, w tym unikatowych zdjęciach wykonanych przez Niemców stacjonujących w Kozienicach podczas okupacji. Przed kamerami wystąpiło ponad stu aktorów-amatorów i statystów. Byli to członkowie grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych z terenu południowego Mazowsza: Kozienic, Pionek, Garbatki-Letnisko, Radomia, ale również z Warszawy, Puław, Garwolina oraz innych miast.
- To film niemal bezbudżetowy i w zasadzie amatorski, stworzony wysiłkiem pasjonatów, miłośników lokalnej historii - powiedział Krzysztof Zając, prezes Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. reżyser i - wraz z Mirosławem Wasitą - twórca scenariusza.
Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Kozienicach, Puszczy Kozienickiej, skansenie bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie oraz w okolicznych plenerach. Wykorzystano w nim również wspomnienia Stefana Janeczka oraz materiały i zdjęcia archiwalne z zasobów Michała Woźnego, właściciela portalu kozienice39.pl, a także Muzeum Regionalnego w Kozienicach, Ośrodka KARTA i Kroniki Kozienickiej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>