Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Znani i nieznani radomianie przy jednej ścieżce

Mieczysław Kaca 2015-06-04 10:00:00

Nową ścieżkę edukacyjną pn. „Radomianie znani i nieznani” otworzono na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Utworzył ją Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. W środę odbył się pierwszy spacer.

Janusz Wieczorek przy Aniole Ciszy

Zebranych dziennikarzy, po jednej z największych zabytkowych nekropolii Mazowsza oprowadzali Jerzy Przyborowski , przewodniczący Komitetu i jego zastępca, Janusz Wieczorek. Okazało się, że wśród czerwcowej zieleni i ćwierkotu ptaków  poznawanie historii Radomia jest wielce przyjemnym zajęciem. 

Bardzo pomocnym okazał się nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Autor dokonał wyboru 26. cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych z różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych. Przewodnik  ilustrowany jest kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów. Wydrukowany został przez Nowar-Graf.

Cmentarz rzymskokatolicki, na którym spoczywają całe pokolenia radomian, został założony przy ówczesnym trakcie starokrakowskim w 1812 roku. Wśród grobów leżących przy ścieżce i pokazywanych w folderze są też te, które zostały poddane renowacji, czy nawet rewitalizacji przez Komitet, który obchodzi 20-lecie działalności. To już druga ścieżka edukacyjna na najsraszej nekropolii Radomia.

W przewodniku, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki: Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ - Anioł Ciszy, ks. biskupów -  Materskiego i Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M.J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/. Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.

Jak poinformował Janusz Wieczorek Komitet z okazji ważnych rocznic przygotowuje kolejne wydawnictwa. Po powstańcach styczniowych nadeszła kolej na Legionistów Józefa Piłsudskiego w 100-leciem walk o niepodległa Polskę, toczonych przez nich, w tym przez wielu radomian. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych