- To było bardzo trudne dyktando - stwierdziła Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu – Teksty przygotowane przez profesora Andrzeja Markowskiego są zawsze tekstami trudnymi. Wtedy, gdy się ich słucha, być może, nie ma się wrażenia, że są tam ukryte jakieś szczególne ortograficzne pułapki. Natomiast, gdy człowiek przystępuje do pisania okazuje się, że budzą one bardzo wiele wątpliwości – dodała.
Radomskie dyktando zostało zorganizowane już po raz ósmy. W sobotę, 14 września, o godz. 10 w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej mieszkańcy Radomia i powiatu radomskiego zmierzyli się z zawiłościami języka polskiego. Udział w konkursie wzięło 82 uczestników ze 115 zgłoszonych. Treść dyktanda przygotował przewodniczący Rady Języka Polskiego, Andrzej Markowski.
Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii został Sebastian Mirecki, student piątego roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i jednocześnie absolwent filologii polskiej. Popełnił on tylko trzy błędy – jeden ortograficzny i dwa interpunkcyjne, co zdaniem dyrektor radomskiej biblioteki jest wynikiem rewelacyjnym.
Kolejne miejsca zdobyły: Katarzyna Kwiecień i Anna Krawczyk. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia oraz jedną nagrodę specjalną: - Bardzo się wzruszyliśmy sprawdzając pracę najmłodszej uczestniczki tegorocznego dyktanda – powiedziała Anna Skubisz-Szymanowska. Laureatką nagrody specjalnej została Ewa Kaluś, która tekst prof. Markowskiego napisała w całości, nie pomijając żadnego słowa, co zdarzało się wielu dorosłym uczestnikom konkursu.
Konkurs na Radomskiego Mistrza Polskiej ortografii zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Nagrody dla laureatów ufundowali: Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia oraz Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>