- Znaleźliśmy część fundamentów ratusza. Będziemy oczyszczać poziom i kopać dalej, by wyłapać zarys fundamentów. Pojawiają się również kafle renesansowe, szkło naczyniowe, monety z XVIII i XIX w., fragmenty naczyń glinianych. Będziemy oczyszczać to, co wykopiemy. W dawnych ratuszach znajdowały się głównie monety, odważniki, plomby. Być może te rzeczy znajdziemy tutaj. W źródłach odczytaliśmy, że ratusz jest na rzucie prostokąta o wielkości ok. 10-12 m szerokości i ok. 20-22 m długości. Będziemy chcieli go odkopać w całości. Prawdopodobnie wschodnia ściana ratusza jest zniszczona przez basen przeciwpożarowy zbudowany w czasie II wojny światowej - mówi Grzegorz Barczyk, archeolog.
Ratusz datuje się na XIV w. Był podpiwniczony. Znajdował się nie w centrum rynku, ale w zachodniej jego części. Na to wskazuje sztych Hoppena oraz stare plany miasta. W tekstach źródłowych istnieją informacje o zniszczeniach budynku z pierwszej połowy XIX w. Prawdopodobnie ratusz płonął kilka razy, aż reszcie go rozebrano.
Co stanie się z odnalezionymi przedmiotami i fundamentami ratusza? - Wszystkie przedmioty będą oczyszczone, zarchiwizowane. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Muzeum Historii Radomia, w którym będziemy mogli prezentować wykopaliska z dziejów naszego miasta. Ponadto chcemy wyremontować płytę w centrum rynku, a na niej zaznaczyć miejsce dawnego ratusza. Być może uda nam się zdobyć pieniądze marszałkowskiego i rozpocząć prace rewitalizacyjne w przyszłym roku - tłumaczy Mariusz Mróz, prezes spółki "Rewitalizacja".
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>