Schorzenia układu krążenia wciąż stanowią powszechny problem w polskim społeczeństwie. Brak ruchu, stres, niezdrowa dieta i brak profilaktyki – wszystko to może doprowadzić do poważnych zdarzeń kardiologicznych. W aptekach dostępne są jednak leki bez recepty, które pomagają chronić przed zawałem serca i udarem niedokrwiennym mózgu, a co za tym idzie – uratować życie! Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi pozwalają kontrolować stan układu krążenia i tym samym odpowiednio wcześnie wykryć odchylenia od normy. Ale czy oprócz monitorowania wartości ciśnienia, prowadzenia zdrowego trybu życia i stosowania odpowiedniej diety jest jeszcze coś, co może wesprzeć nasz układ sercowo-naczyniowy? Warto zwrócić uwagę na leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy (ASA). Kwas acetylosalicylowy należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwpłytkowym. Przeciwpłytkowe działanie podawanego w małych dawkach ASA polega na hamowaniu zdolności płytek krwi do agregacji (zlepiania) i tworzenia zakrzepów. Dzięki temu ASA może być wykorzystywany w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
Kampania społeczna "Ciśnienie na życie" ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Co więcej, w społeczeństwie wciąż dominują złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie 200 000 pomiarów ciśnienia krwi. Badania będą wykonywane w centrach handlowych, letnich i zimowych kurortach, a także podczas ważnych konferencji biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontrolo drogowych. Za każdy wykonany pomiar ciśnienia organizator kampanii (producent leku Acard) przekaże złotówkę na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu. Działania kampanii „Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku. W ramach kampanii w „Galerii Słonecznej” od 8 kwietnia do 5 maja będzie można w godzinach otwarcia galerii bezpłatnie wykonać pomiar ciśnienia i skonsultować go z pielęgniarkami.
Akcję zwieńczy sporządzenie raportu „Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego. Istotnym przedsięwzięciem będzie także wsparcie najbliższych obchodów Światowego Dnia Serca, które przypadają 29 września 2013 roku. Pamiętaj! Każdy wykonany pomiar ciśnienia to złotówka przekazana na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.
- Przekonanie osób z grupy ryzyka do działań profilaktycznych to wielka szansa zmniejszenia wskaźnika przedwczesnej umieralności wciąż aktywnych osób poniżej 65 roku życia, który pomimo nowoczesnej medycyny należy w Polsce wciąż do najwyższych w Europie. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi to też najlepszy sposób by zapobiegać przykrym zdarzeniom kardiologicznym takim jak zawały serca i udary. Należy pamiętać, że nadciśnienie to choroba, która nie boli, ale może prowadzić do śmierci – mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na życie” jest producent leku Acard.