- Pomysł pikiety zrodził się 13 września podczas Ogólnopolskich Dni Protestu organizacji związkowych. Jest to nasza odpowiedź na rekację premiera, który nie wysłuchuje postulatów Solidarności. Chcemy, by Złoty Donek zawital do największych miast Polski i został w nich przyjęty - tłumaczy Krzysztof Kośla - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu.
29 listopada o godzinie 12:00 figura Złotego Donka ustawiona na platformie samochodu dostawczego wyruszy z bazy MPK na ulice Radomia. Przejedzie w eskorcie policjantów i strażników miejskich ulicami: Wjazdową, Toruńską, Limanowskiego, Stalową, zatrzyma się pod Fabryką Łączników, po czym ruszy dalej ulicami: Starokrakowską, Limanowskiego, 1905 roku, Beliny Prażmowskiego, 25 Czerwca. Następnie deptakiem dojedzie do ul. Focha i stanie na placu Jagiellońskim, gdzie od godziny 13:00 rozpocznie się pikieta.
Jak zapowiadają organizatorzy podczas happeningu będzie wystawiona urna, do której obywatele będą mogli wrzucać postulaty, zapytania czy podziękowania dla premiera. Wszystkie zostaną przekazane do jego kancelarii. Organizatorzy będą również zbierali podpisy pod petycją dotyczącą skrócenia kadencji sejmu.
11 września Solidarność rozpoczęła protest przeciwko lekceważeniu społeczeństwa. - W czasie protestów pod sześcioma ministerstwami w Warszawie złożyliśmy nasze postulaty. Po miesiącu oczekiwania, gdy dotarła odpowiedź okazało się, że żaden postulat nie został potraktowany poważnie przez władze RP mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu.
W przedstawionych postulatach domagano się m.in. wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, ograniczenia stosowania ''śmieciowych'' umów o pracę, szybkiego wzrostu płacy minimalnej do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a także wycofania się z podwyższonego wieku emerytalnego, pełnego wykorzystania środków finansowych przewidzianych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, wprowadzenia skutecznej polityki nastawionej na szybkie tworzenie nowych miejsc pracy, podniesienia progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i socjalnych, a także opracowania skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Ponieważ każdy z przedstawionych przez Solidarność postultów dotyka nasze społeczeństwo na codzień, zarząd uważa, że za ich nierealizowanie należy się takie właśnie podziękowanie zarówno rządowi, jak i jego premierowi.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>