Historia Szkoły Specjalnej w Radomiu sięga 1934 roku. Utworzono wtedy klasę specjalną przy Szkole Publicznej Nr 15. Rok później działały już dwie klasy: dla dzieci polskich i żydowskich. Uczyło się w nich 54 dzieci. Szkoła borykała się przez 60 lat z trudnościami lokalowymi. W lutym 1994 roku Kuratorium Oświaty przekazało dzieciom nowy budynek szkolny, w którym uczą się do dziś.
Szkoła funkcjonuje na osiedlu Prędocinek przy ul. Armii Ludowej 1a w Radomiu. W budynku szkoły znajdują się: 22 sale lekcyjne w tym: sala gospodarstwa domowego, pracownia multimedialna, pracownie komputerowe; a także gabinet terapii integracji sensorycznej, gabinety rewalidacji, gabinet psychologa i pedagoga, gabinet logopedy, świetlica, biblioteka.
Nauczyciele posiadają odpowiednie wykształcenie, wymagane kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz niezbędne umiejętności i doświadczenie. Zdecydowana większość kadry pedagogicznej to nauczyciele dyplomowani z długoletnim stażem pedagogicznym i bogatym doświadczeniem zawodowym. Każdy z pedagogów posiada dodatkowe kwalifikacje. Zatrudnieni nauczyciele dbają o właściwy poziom pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz wszelkich wykonywanych zadań związanych z organizacją pracy. Nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje, doskonalą wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie dydaktyki i metodyki, jak również w zakresie wychowania i szeroko rozumianej profilaktyki, kształcąc się na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych oraz doskonalących, a także biorąc udział w różnych formach warsztatowych. Pracownicy pedagogiczni uczestniczą aktywnie w szkoleniowych Radach Pedagogicznych oraz innych szkoleniach prowadzonych w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli. Od wielu lat opiekują się studentami z różnych uczelni, odbywającymi w naszej placówce praktyki pedagogiczne. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami nauczyciele dzielą się poprzez wymianę doświadczeń – prowadzą lekcje otwarte, szkolenia w ramach Zespołów Samokształceniowych i Rady Pedagogicznej.
Do ZSS nr 1 uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz dla dzieci i młodzież z autyzmem. W szkole mogą się uczyc również dzieci niepełnosprawne intelektualnie z dodatkową niepełnosprawnością: słabowidzące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem. W szkole prowadzone są oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.
W ZSS nr 1 odbywają się zajęcia: rewalidacyjne, korekt wady mowy, terapii integracji sensorycznej, arteterapii, korekt wad postawy, dogoterapii, biofeedbacku, hipoterapii i wiele innych.
80-lecie szkoły odbędzie się 12 maja. Zapraszamy wszystkich sympatyków szkoły do wspólnego świętowania.
Program:
godz. 10 - msza święta w katedrze
11 - 11.30 przemarsz do radomskiego teatru
11.30 - 13.30 - część artystyczna
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>