Wtorek 22 kwietnia
Leona, Kai, Heliodora

Zasłużony remont kościoła na Glinicach

Roksana Chalabry 2013-04-22 11:40:00

Monumentalny kościół na Glinicach pw. Najświętszego Serca Jezusowego, który został wybudowany w latach 60., po upływie sześciu dekad doczekał się remontu. Prace remontowo-konserwatorskie rozłożone zostaną na kilka lat, a całość ma pochłonąć ok. 7 milionów złotych.

Kościół wymaga generalnego remontu, dlatego odnowa świątyni potrwa kilka lat, a ich postęp będzie zależeć od środków finansowych, jakie uda się pozyskać parafii. - To nie są żadne prace kosmetyczne, tylko generalny remont. Zaczynamy od naprawy wieży, remontu placu i jego ogrodzenia. Tempo prac uzależnione będzie od pieniędzy, jakie pozyskamy. Odkąd kościół został wybudowany, nie było w nim żadnego remontu. Prace obejmują remont wieży, elewacji o ogrodzenia.  Co się tyczy elewacji, pewne elementy wymagają skucia i wykonania od nowa. Czy takich miejsc jest dużo zobaczymy w trakcie prac. Dach jest w fatalnym stanie, sypie się z niego, dlatego jego remont też jest konieczny – wyjaśnia ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii.

- Na ten rok zaplanowano remont hełmu wieży głównej, która jest uszkodzona. W tym miejscu będzie wymieniana blacha na tytanowo-cynkową. Remontowany będzie plac wokół świątyni, a na murze który jest wokół kościoła powstanie metalowe ogrodzenie o wysokości około 1,5 metra. Kościół będzie ogrodzony i zamykany na noc. Będzie to wyglądało podobnie, jak w przypadku kościoła garnizonowego – wyjaśnia Dariusz Żak, kierownik budowy. Pierwszy etap prac zostanie wykonany dzięki datkom parafian, na kolejne etapy proboszcz ma nadzieje pozyskać środki z Unii Europejskiej.

Pierwsza kaplica powstała w budynkach po starej cegielni, a parafia została powołana w 1921 roku. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, według projektu architekta Stefana Szyllera z Warszawy, budowano od 1931 roku staraniem ks. Jana Węglickiego i Ks. Stanisława Głąbińskiego. Nie ukończono jednak budowy do 1939 roku. Podczas II wojny światowej, w wyniku ostrzału rosyjskiego od strony Skaryszewa, wznoszony kościół został nieznacznie zniszczony.  Uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni odbyło się w 1966 roku.

Kościół jest murowany z kamienia i cegły, neorenesansowy, trójnawowy z transeptem. Nawy boczne są niższe, wyodrębnione potężnymi kolumnami i filarami. Fronton jest rozbudowany architektonicznie: kolumny, portale, arkady na flankach z wieżyczkami. Pośrodku jest usytuowana trójkondygnacyjna wieża, w przyziemiu kruchta, nad którą jest urządzony chór muzyczny. Część środkowa chóru jest wpuszczona półkoliście w nawę. Polichromia została wykonana w latach 1956-1967. W ścianach kościoła umieszczono kamienne i marmurowe epitafia. Parafia obejmuje siedem tysięcy parafian.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap