- Chcemy w tym roku zawiesić budki lęgowe dla ptaków w parkach miejskich. Wejścia do nich będą tak skonstruowane, by drapieżniki miały ograniczony dostęp do ptasich lokatorów i ich młodych. Wiele piskląt i jajek niestety wypada z budek. Oczywiście będziemy ptasie domki czyścić i konserwować. Sami zbudujemy budki z drewna pochodzącego z wycinki drzew - mówi Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu.
Akcję chwali Jacek Słupek z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. - Samo wieszanie budek jest bardzo dobrym pomysłem. W Radomiu robi się to od 2006 roku. Od tamtego czasu zawieszono już ok. 170 budek. To domki nie tylko dla ptaków, ale również dla nietoperzy. Jednak warto, by konserwacja ptasich domków była dobrym zwyczajem, ponieważ często zdarza się, że gwoździe nie wytrzymują i domki spadają z drzew, stając się łatwym łupem kotów czy wiewiórek - mówi Słupek.
Jakie ptaki mogą zamieszkać w nowo zawieszonych budkach? - Jeśli budki będą miały wąskie wejście o średnicy 27 mm, wówczas mogą w nich zamieszkać wróble mazurki. W Radomiu mamy ok. 12 par tych ptaków. Jeśli wejście będzie szersze, o średnicy 3,5 cm, wtedy budkę może zająć muchówka żałobna czy sikorka bogatka. Muchówka jest pięknym ptakiem przypominającym małego pingwina, jakby był w stroju wieczorowym - mówi Jacek Słupek.
Wzmożona wycinka drzew z dziuplami spowodowała, że ptaki straciły swoje domy. Niektóre gatunki ptaków raczej nie wrócą już do Radomia. - Takimi ptakami mogą być np. słowiki rdzawe i szare. Występowały w parku Leśniczówka. Mieszkały tam trzy pary tego gatunku. Niestety remont parku, wycinka krzewów przegoniła te ptaki. Nie widzę szans, by do nas wróciły. Podobnie jest z rudzikiem. W parku na Gołębiowie II wstrzymano sadzenie drzewostanu, by odbudować populację dzierlatek. To ptak stepowy zagrożony wyginięciem. Niestety nie udało się - mówi Słupek.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>