Koncepcję radomskiego Systemu Informacji Miejskiej opracowuje wrocławska firma Linia. Ma ona na koncie podobne realizacje dla wielu innych miast, między Gdyni, Szczecina, Poznania, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Sandomierza, Wrocławia i Gniezna.
Prace nad koncepcją SIM jeszcze trwają i zakończą się przed wakacjami. Wykonawca przygotował już trzy wzory projektów plastycznych i technicznych poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej, ponadto przeanalizował istniejące oznakowanie, wyznaczył rodzaje nośników, przygotował wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacował koszty budowy całego systemu w założonym harmonogramie czasowym.
Wykonawca zalecił na początek wymianę i ujednolicenie informacji o numeracji budynków i tablic z nazwami ulic - stan techniczny tych nośników nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. Zaproponowano także zamontowanie tablic kierunkowych dla pieszych, obecnie tego typu informacji w mieście prawie nie ma. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tablice informacji ogólnej, tablice kierunkowe dla kierowców, tak zwane witacze na wlotach do miasta, oznakowanie parków czy informacja przystankowa.
Jeśli radni podejmą decyzję o przystąpieniu do budowy Systemu Informacji Miejskiej, prace z tym związane ruszyłyby na początku 2014 roku. SIM powstawałby około dziesięć lat, samo kompleksowe oznakowanie ulic nowymi tablicami z nazwami trwałoby około siedmiu lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem całego projektu. Jest to jednak rdzeń całego systemu, który naszym zdaniem zdecydowanie wpływa na społeczny odbiór oznakowania przestrzeni miasta. Aktualne prace nad stworzeniem spójnego, nowoczesnego, a przede wszystkim funkcjonalnego Systemu Informacji Miejskiej to kolejny etap prac związanych m.in. z budowaniem Marki Radom.
Chociaż wśród przedstawionych propozycji jest jedna bezpośrednio nawiązująca do wstępnej wizualizacji SIM przedstawionej w Strategii Marki Radom, to należy zaznaczyć, że pozostałe warianty są również spójne i wpisują się bezpośrednio w standardy identyfikacji graficznej jakie niesie za sobą nowy wizerunek Radomia. Szacuje się, że cały radomski System Informacji Miejskiej kosztowałby - w zależności od wybranego wariantu - od 8 do 11 milionów złotych. Byłby to jednak wydatek rozłożony na kilkanaście lat. Aby wziąć udział w sondzie, kliknij tutaj.