Według sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesława Mroczka, bezpośrednim impulsem do stworzenia Wyżyny Lotniczej była decyzja francuskiego koncernu Airbus Helicopters w sprawie utworzenia w Łodzi montowni dla wojskowego Caracala wykorzystywanego przez polską armię. Dodajmy, że druga fabryka Airbus Helicopters powstanie w Radomiu, gdzie będą produkowane wirniki i przekładnie do helikopterów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
- Liczymy, że utworzenie Wyżyny Lotniczej, czyli nowego klastra, w sposób znaczący wzmocni polski sektor lotniczy. (...) Szacujemy, że ilość miejsc pracy, jaka powstanie, to 1 tys. 250 - powiedział w wtorek po podpisaniu listu prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego nowy region gospodarczy daje nadzieję na ożywienie gospodarcze i nowe miejsca pracy. W jego opinii zmniejszy to także odpływ mieszkańców w kierunku Warszawy.
Prezydent Radosław Witkowski podkreśla, że liczy zarówno na rozwój radomskich firm, jak również na pojawianie się w Radomiu kolejnych inwestorów. - Wyżyna Lotnicza to wielka promocja miasta. Takie inwestycje, jak planowana budowa fabryki Airbusa pokazują, że Radom jest bardzo dobrym miejscem na lokowanie dużych, gospodarczych przedsięwzięć. Jestem przekonany, że przyjazny klimat w Radomiu docenią kolejni inwestorzy, którzy pójdą w ślady francuskiego koncernu – mówi prezydent Radomia.
Airbus Helicopters zapowiada, że w razie podpisania kontraktu w Polsce powstanie 1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i integracją systemów oraz 2 tys. miejsc związanych z nią pośrednio.
List intencyjny zakłada połączenie i dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, serwisowego, badawczego i szkoleniowego trzech miast: Dęblina, Łodzi i Radomia. Wyżyna Lotnicza na linii Łódź-Radom-Dęblin ma być uzupełnieniem dla Doliny Lotniczej, która skupia zakłady i placówki naukowe branży lotniczej z południowo-wschodniej Polski m.in. PZL Mielec czy PZL Świdnik. Jak powiedział Sławomir Majman, prezes PAIiIZ, „Polska zajmuje przodującą pozycję w Europie pod względem produkcji części lotniczych”, a nowy region gospodarczy ma tę pozycję ugruntować. Na tym obszarze ma także powstać międzynarodowy ośrodek szkolenia wojskowych pilotów, którego bazę będzie stanowić Szkoła Orląt w Dęblinie oraz 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Nowy klaster to szansa na kolejne inwestycje lotnicze i kosmiczne oraz kilka tysięcy miejsc pracy w regionie. - Tworzenie Wyżyny Lotniczej, to kolejna bardzo dobra informacja dla Radomia. Pomysł ten znakomicie wpisuje się w lotnicze i gospodarcze tradycje naszego miasta. Jednocześnie ma szansę stać się impulsem do odbudowy radomskiego przemysłu. W efekcie powinno to się przyczynić do stworzenia wysokospecjalistycznych, dobrze płatnych miejsc pracy, a tym samym zachęcać do pozostawania i rozwijania się na miejscu - mówi Radosław Witkowski.
List podpisali sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, prezes PAIiIZ Sławomir Majman, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Radomia Radosław Witkowski, burmistrz Dęblina Beata Siedlecka oraz przedstawiciele ARP, Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>