Zużyty sprzęt elektroniczny lub sprzęt elektryczny często zalega w naszych domach. Niektóre przedmioty pozostawiamy z dopiskiem „ do naprawy”, ale tak naprawdę nigdy do punktu usług ich nie oddajemy. Inne zwyczajnie do naprawy już się nie nadają. Dla wielu osób sam sposób pozbycia sie takiego sprzętu stanowi spory kłopot.
W kraju obowiązuje już nowa ustawa śmieciowa, a uchwały, które na jej podstawie przyjęły samorządy, wejdą w zycie 1 lipca 2013 roku. Ustawa ta nakłada na samorządy obowiązek organizowania odbioru odpadów, w tym także właśnie elektrośmieci. Radomski magistrat postanowił ten problem rozwiązać zlecając odbiór tych ostatnich jednej z firm wyspecjalizowanych w takiej działalności..Będzie on następował z trzech wyznaczonych w mieście punktów (najprawdopodobniej zlokalizowane one zostaną w poblizu magistratu, hipermarketu E.Leclerc oraz na Osiedlu Akademickim niedaleko UTH.. Nazwa firmy trzymana jest na razie w tajemnicy, podobnie jak wszelkie szczegóły dotyczące całego procesu. W Urzędzie Miejskim poinformowano nas jedynie o tym, że wkrótce zostanie na ten temat zorganizowana konferencja prasowa, na której poznamy detale całego przedsięwzięcia. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że firma odbierać będzie elektrośmieci nieodpłatnie. I tej informacji nie udało nam się jednak potwierdzić w Biurze Prasowym UM.
Jedną z takich firm dzialających m.in. na rynku radomskim jest firma Serwisownia, która posiada stronę internetową pod adresem oddajelktrosmieci.pl . Nie udało nam się potwierdzić, czy to właśnie ona będzie obslugiwała odbiór tego strumienia odpadów.
Elektrośmieci można podzielić na kilka podkategorii: wielkogabarytowe, jak lodówki czy pralki; małogabarytowe urządzenia AGD, jak suszarki, żelazka czy tostery; sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, jak kalkulatory, telefony czy komputery; sprzęt RTV; sprzęt oświetleniowy; narzędzia elektryczne; zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy; przyrządy medyczne; przyrządy do kontroli, jak czujniki dymu czy regulatory ciepła oraz automaty do wydawania napojów, słodyczy czy bankomaty. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 r. każdy zużyty sprzęt (zwany ZSEiE) powinien trafić do odpowiednich firm zajmujących się ich przetwarzaniem. Taką firmą jest dziś Radkom.