Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Wyremontowali budynki, teraz mogą liczyć na ich użyczenie

K.S. 2014-08-26 08:00:00

Radomskie stowarzyszenia: "Razem", "Budujemy przystań" i Samodzielne Koło Terenowe STO działające na rzecz osób niepełnoprawnych otrzymały od miasta nieruchomości przy ul. Sobótki, Piwnika "Ponurego" oraz Wośnickiej 125 C, w których będą mogły kontynuować swoje zajęcia i pracę z dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi. Wcześniej musiały je wyremontować na własny koszt.

Jedna z sal w budynku przy ul. Wośnickiej 125 C wyremontowanym przez Stowarzyszenie "Budujemy przystań"

Wszystkie nieruchomości zostały przekazane stowarzyszeniom na zasadzie użyczenia na okres 10 lat. Jednak najpierw członkowie stowarzyszeń musieli je wyremontować i dostosować do zakresu swoich działań na własny koszt. Decyzję o użyczeniu podjęli rajcy na sierpniowej sesji Rady Miejskiej.

Budynek po dawnej PSP nr 21 przy ul. Sobótki na osiedlu Południe został już wcześniej przekazany Stowarzyszeniu "Razem" na zasadzie użyczenia. Od 2013 roku funkcjonuje tam przedszkole "Kraina Radości" oraz Klub Integracji Społecznej. Dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej od ubiegłego roku 40. dorosłych niepełnosprawnych uczestniczy w zajęciach KIS i rozwija swoje umiejętności w pracowniach: stolarskiej, informatycznej, krawieckiej, botanicznej, muzycznej. Stowarzyszenie musiało wyremontować budynek, m.in. wymienić okna, wyremontować dach, wymienić podłogi, poszerzyć korytarze i drzwi.

- Chcemy, by w Radomiu zostało stworzone centrum dla osób niepełnosprawnych. Prowadziliśmy przedszkole na ul. Gajowej przez trzy lata. Następnie otrzymaliśmy budynek przy ul. Sobótki 5 po dawnej PSP nr 21. Zaczęliśmy remontować obiekt. Tam też przenieśliśmy przedszkole z ul. Gajowej. Prowadzimy zajęcia dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych oraz dla ich rodzin. Pozyskaliśmy środki z UE na naszą działalność do czerwca 2015 roku. Chcemy stworzyć dom samopomocy, który byłby w przyszłości prowadzony przez wojewodę. Mamy już wstępne zgody - mówiła Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia "Razem".

Przy ul. Wośnickiej 125 C pracuje Stowarzyszenie "Budujemy przystań", które specjalizuje się w pracy z dziećmi głównie z porażeniem mózgowym. W 2013 roku otrzymali od miasta budynek, który wyremontowali w dwa miesiące, wydając na ten cel 200 tys. zł.

- Sami pozyskaliśmy pieniądze, materiały i usługi. Sami też remontowaliśmy i to błyskawicznie. Na podłogach było klepisko, ściany wrywaliśmy do tynku. Pracowaliśmy dzień i noc. W ciągu niespełna dwóch miesięcy udało nam się wyremontować 13 sal lekcyjnych, łazienkę i WC, gabinet pielęgniarki, salę socjalną i salę doświadczania świata. Łączny metraż wynosi 400 mkw. W remoncie pomagali nam rodzice naszych podopiecznych. W sumie przewinęło się tutaj kilkaset osób. Oprócz prac wykończeniowych zrobiliśmy również pełną elektrykę, kanalizację, hydraulikę - mówi Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia.

Natomiast przy ul. Piwnika "Ponurego" działa Samodzielne Koło Terenowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego, które użytkuje je od 2004 roku. W obiekcie prowadzona jest Społeczna Szkoła Podstawowa i gimnazjum dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Większość radnych wyraziła swój podziw dla rodziców dzieci i dorosłych niepełnosprawnych, którzy swoją determinacją, pracą i nieustanną opieką polepszają im życie.

- Chylę czoła przed rodzicami, którzy opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi. Takie stowarzyszenia tworzą okna dla niepełnosprawnych. Za to Wam dziękuję i chętnie pomogę - zapowiedział Włodzimierz Bojarski, wiceprzewodniczący RM z ramienia PSL. - Wielokrotnie słyszymy z ust władz miasta, że mamy dobrych ludzi opiekunów niepełnosprawnych. Głosujmy za tym projektem - dopowiedział Jerzy Zawodnik, radny z PO.- Chcemy wyrazić wdzięczność za to, co robicie - skomentował Piotr Szprendałowicz, radny niezrzeszony. - Śledzę poczynania Stowarzyszenia "Razem". Tam nikt nie zarabia na niepełnosprawności. Widziałam jak rodzina pani prezes Janas pracuje przy remoncie budynku przy ul Sobótki. Tak samo robi "Budujemy Przystań". Za to bardzo dziękuję - powiedziała Małgorzata Półbratek, radna z ramienia PiS.

Jednak wątpliwości miał Dariusz Wójcik, przewodniczący RM, który zaproponował przełożenie głosowania nad tymi projektami uchwał na inny termin. Twierdził, że takie użyczanie budynków prywatnym stowarzyszeniom może zagrozić w przyszłości publicznym placówkom oświatowym. - Jesteśmy w trakcie tworzenia strategii rozwoju szkolnictwa w Radomiu, chcemy pozyskać pieniądze z UE. Może poczekajmy i odłóżmy to głosowanie - mówił. Jednak większością głosów radnych uchwały zostały przyjęte.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych