Slajd 1 - wielkość próby i metodologia
Badanie wykonano na grupie 1000 mieszkańców Radomia w wieku powyżej 18 lat. Zastosowano wywiady telefoniczne. Wszystkie wyniki zaprezentowano na wykresach w wartościach procentowych, zaokrąglonych do liczb całkowitych.
Slajdy 2 i 3 - frekwencja i wyborcy
80% badanych deklaruje udział w wyborach - 53% deklaruje, że na pewno pójdzie do urn a 27%, że raczej zagłosuje. Jak pisze w opracowaniu TNS z jego doświadczenia wynika, że deklaracje udziału w głosowania są zwykle zawyżone. Rzeczywiste wyniki frekwencji zbliżają się do odsetka odpowiedzi pozytywnych udzielanych w sposób zdecydowany.
Slajdy 4 i 5 - wybory do Rady Miejskiej w Radomiu
30% radomian, którzy pójdą do wyborów wybierze na radnych kandydatów PiS, 23% PO, KWW Marzeny Wróbel Radomianie Razem 9%. Reszta komitetów może nie przekroczyć 5-procentowego progu. Na slajdzie 3 uwzględniono osoby zdecydowane na udział w wyborach (24%), lecz nie zdecydowane jeszcze na kogo glosować. Na slajdzie nr 5 pominięto te osoby.
Slajd 6 i 7 - wybory prezydenta Radomia
W wyborach prezydenckich 38% badanych wskazuje na Andrzeja Kosztowniaka, 18% na Radosława Witkowskiego, 9% na Marzenę Wróbel. Pozostali kandydaci nie przekraczają 5%. 21% przepytanych nie wskazało żadnego kandydata. Pokazuje to slajd 6, na slajdzie 7 tej grupy nie uwzględniono.
Slajd 8 i 9 - druga tura wyborów prezydenckich
Biorąc pod uwagę wyniki badania dla tury pierwszej, w drugiej spotkają się Andrzej Kosztowniak i Radosław Witkowski. 51% badanych deklaruje wybór kandydata PiS, 31% - kandydata PO, 18 procent nie wie na jeszcze, na którego z nich zagłosuje (slajd 8). Na slajdzie 9 pokazano rozkład głosów pomijając niezdecydowanych. Drugą tura 30 listopada.
Poniżej znajdziesz podsumowanie wyników badania TNS i slajdy w lepszej rozdzielczości.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>