W konferencji wzięli udział profesorowie historii i archeologii najlepszych uczelni w Polsce, m.in. UW, UJ, KUL, UMCS czy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przy UW. Tematyka konferencji była zróżnicowana - w pierwszej części naukowcy opowiadali o średniowiecznych czasach Radomia, o jego lokacji i rozwoju społecznego i gospodarczego, w drugiej zaś o obiektach badań współczesnej archeologii w obrębie Radomia.
Gród w dolinie rzeki Mlecznej, na bazie którego powstał Radom, datuje się na VIII-IX wiek. Teren ten to dzisiejsze Stare Miasto. Pierwsza wzmianka o Radomiu pojawiła się w 1155 roku w buli papieża Hadriana IV. W drugiej połowie XIII wieku Radom otrzymał prawa średzkie, które zmieniła na prawo magdeburskie król Kazimierz Wielki. Od tego w Radomiu nastapiły ogromne zmiany.
- Nowy Radom powstał za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy zaczęło obowiązywać prawo magdeburskie., czyli ok. 1350 r. Za centrum miasta obrano płaski cypel obok rzeki Mlecznej. Plan przestrzenny miasta był szachownicowo-blokowy. Rynek liczył nieco ponad 1 ha, a wokół niego wyznaczono ok. 40 działek, na których wybudowano domy, instytucje publiczne. Poza centrum było jeszcze ok. 80 działek dla mieszkańców. Nowy Radom zaludniali ludzie nie tylko ze starej jego części, ale również z całej Polski.W 1360 r. wybudowano kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zwana potocznie farą - opowiada prof. Ryszard Szczygieł z UMCS w Lublinie.
O ważności Radomia w dziejach Polski mówił znany prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Początki Radomia mogą stanowić obraz początków Polski. Gród radomski był położony na szlaku handlowym, dzięki temu stał się centrum gospodarczym, do zróżnicowania zawodowego mieszkańców Radomia, do wymiany handlowej z krajami europejskimi. Budowa kościoła pw. św. Wacława dodała mu jeszcze większego znaczenia. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem w dziejach Radomia była zmiana na prawo magdeburskie, zmiana przestrzeni miasta, określenie odrębności mieszczan. Wszystkie te rzeczy są widoczne do dziś. W XIV wieku powstał zamek w Radomiu, w 1383 roku w Radomiu właśnie wybrano Jadwigę Andegaweńską na króla Polski, w 1505 roku na sejmie w Radomiu uchwalono konstytucję Nihil novi. Na początku XVII wieku Radom stał się siedzibą Koronnego Trybunału Skarbowego. Dopiero czasy potopu szwedzkiego przyniosły miastu stagnację. w tym też czasie król szwedzki Karol Gustaw, uciekając przed hetmanem Czarnieckim, skrył się w domu Gąski. W dobie rozbiorów Polski Radom stał się miastem przemysłowym. Wybudowano linię kolejową, która łączyła Śląsk z Rosją To było wydarzenie na ogromną skalę. Można powiedzieć, że od zarania dziejów wszystkie drogi prowadziły przez Radom - opowiadał prof. Samsonowicz.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>