Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Wszystkich Świętych na Firleju. Ku czci zmarłych...

M.K. 2013-11-01 16:26:00

Cmentarz Komunalny na Firleju jako największa nekropolia w Radomiu, miejsce pochówku już ponad stu tysięcy mieszkańców osób jest w dniach Wszystkich Świętych i  Zmarłych najliczniej odwiedzany. Łatwiej  było się tu dostać autobusami miejskimi, niż samochodami. 

Otwarty przed rokiem przedłużony odcinek alei Mieszka I do cmentarza (od strony wschodniej), ułatwił dojazd zmotoryzowanym i sprawił, że ruch pojazdów był płynniejszy. Parkingi przycmentarne wciąż jednak są za małe. W czwartek i piątek Cmentarz Komunalny Firlej zwiedziło z pewnością ponad sto tysięcy radomian i przyjezdnych.

Komunikacja zbiorowa, policja i straż prezydencka stanęły  na wysokości zadania. Odwiedzający nekropolie Firlej kierowali się głownie na groby rodzinne. Znacznie mniej  udawało się  ku wygrodzonemu centrum – do Miejsca Pamięci Narodowej.  Przypominamy, że podczas okupacji hitlerowcy rozstrzelali na Firleju około 15 tysięcy Polaków i Żydów, mieszkańców nie tylko Radomia i okolicznych gmin, lecz także Ostrowca, Starachowic, Skarżyska, Końskich a nawet Kielc.

Okupanci rozstrzeliwali na Firleju, lub  przywozili tu ciała zamordowali w egzekucjach publicznych wykonywanych w innych miejscowościach, w ramach polityki masowych represji i eksterminacji narodowościowej. Przed pomnikiem zwieńczonych trzech krzyży zapalno tysiące zniczy.

Czyniły tę ludzką, religijna i patriotyczna powinność mniejsze grupki, przystające przed tablicami zbiorowej pamięci lub pojedynczymi grobami, m.in. mieszkańców wsi Gałki, Gielniów i Mechlin, rozstrzelanymi  za pomoc udzielaną  Wydzielonemu Oddziałowi WP, Majora „Hubala”, kpt. lotnika nawigatora Artura Ziętka, ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, innych  osób z kwatery lotników, którzy zginęli w innych katastrofach powietrznych, w tym mjr.  Andrzeja Dziębkowskiego z 45   Doświadczalnej Formacji Lotniczej  w Modlinie oraz  grobami innych znanych osób - por.- Zygmunta Zygmuntowicza ze Skarżyska, rozstrzelanego w 1940 roku za udział w działalności konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”, pomnikiem Żydów z Radomia, Ostrowca i Starachowic, ks. Włodzimierza Sedlaka, boksera Antoniego Czortka, znanych na przestrzeni dziesięcioleci szefów radomskich firm – Aleksandry Adamczyk – prezesa PSS Społem, Andrzeja  Foremniaka – dyrektora „Radoskóru”, Andrzeja Korbeckiego  - jednego z dyrektorów ZM Łucznik, Bogdana Motyla  z Fabryki Telefonów, Jana Reszczyka  - dyrektora  Cementowani w Wierzbicy, Jerzego Piątka – prezesa Spółdzielni  Asko – Sport, wicewojewodę Eugeniusza Jędrzejewskiego, lekarzy – Zacheusza Pawlaka, Zdzisławę Kowalewską i Jana Kowalewskiego, Karola Jankowskiego, Bogdana Kowala i Zdzisława Nitę oraz wielu zmarłych, znanych nauczycieli, prawników i radomian innych zawodów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych