Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Wspomnień czar - XX-lecie "Baczyńskiego"

Roksana Kowalewska 2013-01-26 11:00:00

Liceum postało w miejscu likwidowanego w 1992 roku Studium Nauczycielskiego. Od tamtej pory minęło 20 lat. Co roku mury placówki opuszczają kolejni absolwenci, wśród których są soby wybitne, znane nie tylko w Polsce, ale także za granicą. 25 stycznia L.O. im. K.K. Baczyńskiego świętowało swoje XX-lecie.

Placówka rozpoczęła działalność w 1992 roku, jednak imię otrzymała w czerwcu 1995, a uroczystości związane z nadaniem imienia odbyły się w styczniu 1996 rok, w przeddzień 75. rocznicy urodzin patrona. Od chwili jej powstania minęło dwie dekady. Przyszedł zatem czas na podsumowania, wspomnienia i spotkania po latach.

W obchodach, które odbyły się 25 stycznia,  uczestniczyli m.in. wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, dyrektor Wydziału Turystyki, Edulacji i Sportu Leszek Pożyczka, obecni uczniowie i nauczyciele, absolwenci i byli belfrowie. - Kilku nauczycieli jest absolwentami tej szkoły, ja przyszłam zupełnie z zewnątrz i urzekła mnie atmosfera tego miejsca. To, za co kocham tę szkołę, to młodzież. Jak patrzę na to, co robią, to wiem, że poradzą sobie w życiu. W tej szkole kontynuowane są tradycje sprzed lat, przy tym jednak szanuje się indywidualności. Jest wiele takich osób, na pewne rzeczy dlatego przymykamy oczy, szanujemy te osoby – powiedziała tuż po uroczystości Marzena Wójcicka, dyrektor szkoły.

Wśród absolwentów są osoby, które osiągają sukcesy, nie tylko na naszym podwórku, ale także w kraju i na świecie. Wśród nich są m.in. Łukasz Jemioł, projektant mody światowej sławy, Magdalena Schabowska, sopranistka w Filharmonii Baltyckiej, Maciej Starnawski, zdobywaca głównej nagrody w konkursie TVN „Jestem, jaki jestem” oraz model Anatol Modzelewski, okrzyknięty „jedną z najbardziej interesujących twarzy” przez portal Models.com. Jak zaznaczyła dyrektor, wśród obecnych uczniów, także są jednostki, które mają szansę zrobić karierę. - Zdecydowanie są takie osoby. Jest mnóstwo indywidualistów, którym pozwalamy rozwijać swoje talenty. Widać w nich bardzo duży potencjał – bez zawachania powiedziała Wójcicka.

Jubileusz 20-lecia szkoły wzbogacił program artystyczny, przygotowany przez Małgorzatę Dobrowolańską, nauczycielkę języka polskiego. Zgromadzeni goście mogli na własnej skórze poznać szkolne talenty. Dominowały występy wokalne, które w głównej mierze skupiły się na aranżacji poezji Baczyńskiego, w wersji chóralnej oraz hip-hop. Wraz z zespołem wystąpiła także Edyta Mroczkowska-Popławska, jazzowa wokalistka i absolwentka liceum. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się występ Alicetea, w którego składzie także są byli uczniowie szkoły.

Z okazji jubileuszu szkoła otrzymała pamiątkowy grawer od Prezydenta Miasta Radomia, przekazany przez wiceprezydenta Ryszarda Fałka. Po zakończeniu cześci artystycznej zaproszeni goście mieli czas na „spotkanie po latach”, którym towarzyszyła symboliczna lampka szampana, tort oraz poczęstunek. Nie zabrakło ciepłych powitań, wymiany uścisków oraz uśmiechów. Obecnie liceum liczy 12 oddziałów i uczęszcza do niego 473 uczniów. Jako jedna z nielicznych szkół, placówka prowadzi zajęcia o profilu teatralnym, dziennikarskim, multimedialnym, grafiki komputerowej i ratownictwa medycznego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych