„Narodowe Czytanie” zostało zainicjowana w ubiegłym roku przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego. Jest to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem wydarzenia jest popularyzacja czytelnictwa wśród Polaków, a także zwrócenie ich uwagi na potrzebę dbania o polszczyznę i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Poprzednia edycja – czytanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród radomian. W tym roku pod pomnikiem Jana Kochanowskiego odczytane zostaną fragmenty twórczości Aleksandra Fredry: - W porównaniu do innych miast ambitnie podeszliśmy do tego zadania – oznajmiła Beata Drozdowska, szefowa „Łaźni” – Wspólnie przejrzymy sobie twórczość Fredry. Będziemy czytać fragmenty najciekawszych utworów. Aleksander Fredro jest niezwykle barwnym twórcą i rzeczywiście jest co przekazać – dodała.
Organizatorzy mają nadzieję, że w przedsięwzięciu wezmą udział radomianie, którzy są równie barwni, jak sam autor czytanej w tym dniu twórczości: - Zaprosiliśmy wielu przedstawicieli radomskich środowisk. Bardzo liczymy na atrakcyjne dla odbiorców zdarzenie w centrum miasta i na ładną pogodę – powiedziała Drozdowska.
W tym dniu „Łaźnia” będzie miała do dyspozycji specjalną pieczątkę, którą będzie można oznaczyć dzieła tego wybitnego polskiego komediopisarza.
Kim jest Aleksander Fredro? To przede wszystkim znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było; z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją.
Czas trwania wydarzenia przewidziany jest na 1,5 godziny. Radomski Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia” wszystkich chętnych do włączenia się do akcji zaprasza w sobotę, 7 września, o godz. 11 pod pomnik Jana Kochanowskiego: - Chcemy zrobić dynamiczne zdarzenie, które nie zanudzi słuchacza – zapowiada szefowa „Łaźni”.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>