W okresie od 04.02.2013 do dnia 30.04.201 3r przeprowadzana jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1994 roku. Ustawowy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej obejmuje także osoby starsze (do 24 lat), które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej. Są obowiązane zgłosić się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia 50 roku życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, do czasu ukończenia 60 roku życia.
Kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety (19 lat) przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo będą studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej. Podczas kwalifikacji wojskowej powiatowe i wjewódzkie komisje lekarskie ustalają kategorie, które decdują o zdolności do cznnej służby wojskowej.
Terminarz kwalifikacji wojskowej w 2013 roku dostępny jest tutaj. każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymuje od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) imienne wezwanie. W wezwaniu podany jest dokładny termin i miejsce, w którym trzeba się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: - aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, - dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),
- dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (uprawnienia).
Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),
- książeczkę wojskową.