Wtorek 22 kwietnia
Leona, Kai, Heliodora

Wojna o katechezy trwa

dag 2012-09-17 13:30:00

Według posła Armanda Ryfińskiego z Ruchu Palikota zbyt dużo pieniędzy wydawanych jest na katechezy w szkołach, w których, jak twierdzi parlamentarzysta, godzin religii jest więcej niż matematyki. Biskup Henryk Tomasik twierdzi jednak, że tak nie jest, a wycofanie nauki religii ze szkół spowoduje ogromny wzrost bezrobocia. 

Według posła Ryfińskiego katecheza nie ma wpływu na wychowanie młodzieży. Z jego obserwacji wynika, że wzrosła przestępczość wśród młodych ludzi. Przypomnijmy, że według danych posła 2/3 gmin powiatu radomskiego wydało w jednym roku ponad 12 mln zł na katechezy. - Nie mamy jeszcze informacji ile pieniędzy na finansowanie katechez wydał Radom - dodał Ryfinski. 

Parlamentarzysta uważa, że katecheci powinni nauczać... za darmo. Jak informuje biskup Henryk Tomasik na terenie Diecezji Radomskiej naucza 920 katechetów z czego 600 to osoby świeckie, 320 to księża, a tylko kilkunastu z nich ma etaty. - Proponowałbym przemyśleć pewne sprawy. Wycofanie katechezy ze szkół spowoduje zwolnienie 600 osób, które mają rodziny. Zastanówmy się także, nad sytuacją, kiedy katechezy będą w kościołach. Co ma zrobić matka, która musi być w pracy, a dziecka, które jest małe, nie ma kto zaprowadzić do kościoła? - mówił bp. Tomasik. 

Zaznaczył, że prawdą jest, iż katechezy są finansowane z pieniędzy podatników. - Jednak księża też płacą podatki, nawet za osoby niewierzące. Przykładem jest jedna z parafii, do której należy 1500 osób, 500 z nich to katolicy, a 1000 to wyznawcy kościoła narodowego. Duszpasterz tej parafii płaci podatek za każdego człowieka należącego do tej parafii - wyjaśniał biskup. 

Poseł Ryfiński stwierdził natomiast, że wolałby, aby katecheci się przekwalifikowali. - To kuriozalna sytuacja, kiedy w technikach jest jedna godzina matematyki, a dwie katechezy - mówił Ryfinski. 

Czy faktycznie w szkołach technicznych ma miejsce taka sytuacja? Sprawdziliśmy plany lekcji poszczególnych klas w kilku technikach.

W Zespole Szkół Elektronicznych klasa pierwsza o profilu technik elektronik ma trzy godziny matematyki, dwie godziny religii; klasa druga o tym samym profilu tak samo; klasa trzecia - technik informatyk równeż; klasa czwarta- technik elektronik także. 

Zespół Szkół Budowlanych: klasa pierwsza - technik geodeta: dwie godziny matematyki, dwie religii; klasa druga - technik architektury krajobrazu - dwiegodziny matematyki, dwie religii; klasa trzecia - technik ochrony środowiska dwie godziny matematyki, dwie religii; klasa czwarta - technik drogownictwa trzy godziny matematyki, dwie religii. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap