Obciążone dachy stanowią zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w budynku, ale także przypadkowych przechodniów. Szczególną uwagę należy skupić na dachach płaskich, o małym kącie nachylenia lub powierzchni powyżej 1000 m², a także budynkach o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m² (hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny).
- Przypominam również, że za stan techniczny obiektów budowlanych odpowiadają właściciele lub zarządcy budynków. Za niedopełnienie obowiązku usuwania z dachów nadmiernych opadów śniegu oraz sopli grożą kary przewidziane prawem budowlanym - od grzywny do pozbawienia wolności. Ewentualne przypadki zaniedbań należy zgłaszać do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego - przypomina wicewojewoda Piątek.
*******
Służby miejskie także apelują do właścicieli i zarządców budynków o odśnieżanie dachów. Gruba warstwa śniegu na dachach, wytworzona w rezultacie obfitych opadów w ostatnich dniach, może powodować zagrożenie dla ludzi. Przypominają zatem właścicielom i zarządcom o ciążącej na nich odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w tym zakresie. Jak podkreśla Jacek Jóźwicki, dyr. wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie obiektów, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, jest szczególnie ważne przy obecnie panujących warunkach pogodowych. Poprzez podjęcie działań mających na celu usunięcie zalegającego śniegu, właściciel lub zarządca obiektu wyeliminuje zagrożenie katastrofami budowlanymi.