Specjalistyczny pojazd ssąco-płuczący Kaiser – Eco Combi charakteryzuje się najnowocześniejszymi rozwiązaniami konstrukcyjno-technologicznymi w zakresie technologii recyklingu wody.
- Pojazd ten za pomocą odpowiedniego ciśnienia zasysa wodę z kanalizacji, oddziela zanieczyszczenia od wody, odpady sprasowuje, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy przy czyszczeniu kanalizacji – mówi Michał Terkner, zastępca kierownika ds. kanalizacji sanitarnej w Wodociągach Miejskich w Radomiu.
Budowa urządzenia pozwala na ciągłą pracę pojazdu bez konieczności częstych przejazdów w celu zrzutu odessanych nieczystości i uzupełnienia wody. Pozwala to na ograniczenie emisji spalin i hałasu związanych z przemieszczaniem się samochodu po terenie miasta. W odróżnieniu od innych samochodów przeznaczonych do tego typu prac, pojazd Kaiser Eco-Combi odznacza się również dużo mniejszą emisją hałasu do środowiska. Związane to jest z konstrukcją urządzenia i umieszczeniem pompy ssącej wewnątrz zbiornika wody.
- Do tej pory Wodociągi Miejskie w Radomiu korzystały z trzech samochodów z uboższym wyposażeniem. Wcześniej musieliśmy pobierać wodę z hydrantu znajdującego się na terenie Wodociągów. Zanieczyszczoną wodę z kanalizacji odwoziliśmy do składowiska odpadów. Później znów tankowaliśmy wodę. To znacznie wydłużało naszą pracę. Dzięki nowemu pojazdowi zaoszczędzimy wodę i czas. Nasza praca będzie wydajniejsza – tłumaczy Terkner.
Oprócz czyszczenia kanalizacji, pojazd Kaiser Eco-Combi jest wykorzystywany do czyszczenia sieci deszczowych i przepompowni ścieków.
- Kolektory deszczowe mają średnicę ok. pół metra. Samochody, którymi dysponujemy, nie były przystosowane do takich gabarytów. Nowy pojazd z powodzeniem wyczyści te kolektory. Podczas prac konserwacyjno-eksploatacyjnych przepompowni ścieków, Kaiser Eco-Combi bardzo się przydaje. W momencie wyłączenia przepompowni, pojazd przejmuje jej obowiązki. To bardzo ważne, ponieważ znacznie ułatwia nam to pracę. Przepompowni w Radomiu mamy ok. 30 – mówi Terkner.
Awaria też nie jest mu straszna. Przy założeniu, że średnio w czasie 8 godzin pracy samochód ssąco-płuczący z technologia „odzysku wody” jest w stanie usunąć 2 awarie, a samochód z technologią tradycyjną musiałby poświęcić na realizację tego zadania ok. 5 dni wynika, że stosowanie samochodów ssąco-płuczących z technologią „odzysku wody” to czysty zysk.
Pieniądze na kupno tego pojazdu pochodzą z UE ze środków funduszy spójności w ramach programu infrastruktura i środowisko.
Aktualnie Wodociągi Miejskie w Radomiu realizują II etap projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu wodno- kanalizacyjnego na terenie gminy Radom", w wyniku którego Radom i pobliskie gminy zyskają ok. 54 km nowej sieci wodociągowej, ponad 75 km. sieci kanalizacyjnej i blisko 7 km. kanalizacji deszczowej. Liczne odcinki istniejącej już infrastruktury poddane zostaną gruntownej przebudowie, a wiele ulic zyska nowe nawierzchnie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>