Przypomnijmy, że deklarację sfinansowania Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej przy szpitalu wojewódzkim na Józefowie (podległym samorządowi województwa mazowieckiego) ze środków z budżetu państwa oraz analogiczne obietnice odnośnie Centrum Rehabilitacji przy miejskim szpitalu specjalistycznym przy ulicy Tochtermana (podległym samorządowi miasta Radomia) złożyła 21 maja 2011 roku podczas konferencji prasowej ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz.
- Sprawy dotyczące utworzenia Centrum Onkologii jako instytucji podlegającej marszałkowi województwa mazowieckiego są poza gestią i kompetencją władz Radomia - informuje Ryszarda Kitowska z Zespolu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta.
- Samorząd Radomski podjął natomiast aktywne działania na rzecz wsparcia propozycji minister zdrowia odnośnie utworzenia w Radomiu Ponadregionalnego Klinicznego Centrum. Prezydent Radomia powołał do realizacji tego zadania zespół specjalistów, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się w 2011 roku spotkanie na ten temat, Urząd Miejski prowadzi korespondencję z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia - dodaje Ryszarda Kitowska.
Co najistotniejsze, ze swej strony Gmina Miasta Radomia, jako udział w przedsięwzięciu zaproponowanym przez minister zdrowia, zapewnia grunt pod budowę obiektu, o czym prezydent Radomia poinformował Ministerstwo Zdrowia jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Niestety, do chwili obecnej brak odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na propozycję miasta Radomia. Obecny minister zdrowia wskazuje zaś, że inwestycję samorząd radomski miałby zrealizować samodzielnie, z własnych środków.
Urząd Miejski zauważa, że brak jest możliwości skorzystania na ten cel ze środków europejskich, ponieważ od 2011 roku w żadnym programie europejskim nie został ogłoszony konkurs umożliwiający aplikowanie o środki na budowę Centrum Rehabilitacji.
- Natomiast przypominamy, że w okresie programowania 2007 – 2013 Radomski Szpital Specjalistyczny pozyskał środki europejskie na wybudowanie pawilonu ginekologiczno-położniczego, rozbudowę oddziału opieki długoterminowej, pełną termomodernizację szpitala, zaś z kontraktu wojewódzkiego została sfinansowana modernizacja bloku operacyjnego - informuje Ryszarda Kitowska.
Obecnie nie ma też informacji o możliwościach aplikowania o środki unijne w kolejnej perspektywie finansowej.
- Niezależnie od wszystkiego, kluczową podstawą wszelkich działań związanych z przygotowaniem do inwestycji polegającej na budowie instytucji medycznej jest potwierdzenie przez NFZ zakontraktowania świadczeń zdrowotnych w planowanej placówce. Miasto Radom występowało z takim zapytaniem do NFZ zarówno w roku 2011, jak i 2012. W obu przypadkach NFZ przysłał odpowiedź odmowną - przypomina Ryszarda Kitowska.