Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Władze miasta opracowały projekt całkiem nowej ustawy. Jakie zmiany zakłada?

Roksana Kowalewska 2012-12-06 15:42:00

Zmiany przewidują m.in handel w niedzielę tylko do 14, mniejszy podatek dla film, które odnotowują straty oraz obowiązkowe wykonanie analiz rynku przez inwestorów dla powierzchni handlowych do 400 m kwadratowych. Pytanie tylko czy ustawa znajdzie poparcie w innych samorządach? Prezydent o to zawalczy. A co ponad to? Dwa podziemne parkingi w centrum i ulica "odciążająca" Żeromskiego.

- Pakiet propozycji ma na celu ożywienie gospodarcze rodzimych małych i średnich firm oraz wprowadzenie szczególnych zasad i warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców i kupców umożliwiających im funkcjonowanie i konkurowanie na rynku handlowym – powiedział podczas czwartkowej konferencji Igor Marszałkiewicz, wiceprezydent miasta. Cały pakiet proponowanych zmian został skierowany do parlamentarzystów ziemi radomskiej. Władze miasta mają nadzieję, że zostaną one poddane dyskusji sejmowej i przyczynią się do faktycznej poprawy sytuacji rodzimych przedsiębiorstw.

Projekt całkiem nowej ustawy dotyczy stref interwencyjnych określających zasady i tryb ustanawiania stref interwencji na terenie gminy, zarządzania takimi strefami oraz szczególnych zasad prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej z preferencjami podatkowymi , podobnie, jak to jest w przypadku specjalnych stref ekonomicznych. Między innymi projekt zakłada możliwość zmniejszenia podatku dla firm, które odnotowują w dłuższym czasie  znaczny regres.

- Obecnie inwestorzy, którzy chcą wybudować obiekt handlowy, muszą sporządzić studium dopiero wtedy, gdy powierzchnia handlowa jest większa niż 2 tysiące m. kw. Zmiany zakładają sporządzenie studium i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także wymóg dokonania analizy rynku pracy, handlu, usług i produkcji obligatoryjnie dla powierzchni do 400 m. kwadratowych. Doszedłby do tego także wymóg dokonania prognozy skutków finansowych oddziaływania na rynek - dodał Marszałkiewicz.

Kolejne proponowane zmiany  dotyczą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a polegają na  wprowadzeniu dla przedsiębiorst wieloosobowych możliwości wyłączenia z podatku od nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą części nieruchomości na czas nieprowadzenia tej działalności oraz ustalenia ustawowej maksymalnej stawki podatku od nieruchomości dla handlu detalicznego na powierzchni sprzedaży do 400 m.kw. oraz dla usług i produkcji rzemieślniczej. Kolejne proponowane zmiany związane są z kwestią opłat adiacenckich. W ustawie o gospodarce nieruchomościami władze Radomia widzą potrzebę zapisów mających na celu związanie obowiązku ponoszenia opłaty adiacenckiej ze zbyciem, a nie podziałem nieruchomości. Niekorzystny dla właścicieli nieruchomości jest zdaniem władz Radomia zapis w Rozporządzeniu Rady Ministrów  dotyczący sposobu zaliczania procentowego wkładu poniesionych nakładów inwestycyjnych na poczet opłaty adiacenckiej. – Domagamy się eliminacji obecnie stosowanego sposobu przeliczania, który wielokrotnie zaniża wartość faktycznie poniesionych przez właścicieli nieruchomości nakładów mających wpływ na wzrost wartości nieruchomości i jest krzywdzący dla nich – zaznaczył Marszałkiewicz.

Ostatnia z proponowanych przez prezydenta Radomia zmian dotyczy wprowadzenia do Kodeksu pracy ograniczenia  pracy w sklepach w niedzielę, do godziny 14. Chodzi o osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ograniczenie to nie obejmowałoby osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które w niedzielę mogłyby prowadzić handel osobiście.

Sześć punktów tj. zmian w ustawie o strefach interwencyjnych, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o opłatach i podatkach lokalnych, o gospodarce nieruchomościami, w Kodeksie pracy oraz w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego, zostało przedyskutowanych z radomskimi kupcami.

- Mamy nadzieję, że uda nam się to wprowadzić w sejmie. Prezydent Radomia będzie starał się przekonać pozostałe samorządy do tych zmian podczas posiedzenia Związku Miast Polskich – zaznaczył Marszałkiewicz.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Igor Marszałkiewicz  odniósł się także do medialnych doniesień na temat ożywienia ulicy Żeromskiego oraz wielopoziomowego parkingu w centrum miasta. Za wybudowaniem parkingu są wszystkie radomskie kluby, co bardzo cieszy władze miasta, które od dawna widzą taką potrzebę. Istotnym aspektem sprawy są jednak koszty związane z inwestycją. Przy założeniu, że miejsc parkingowych byłoby na 200 samochodów, koszt przedsięwzięcia  to 5 mln złotych. Miasto dąży jednak do całkowitego sfinansowania budowy z pieniędzy unijnych, co dałoby szansę na parkowanie wolne od opłat. Prezydent Kosztowniak od dłuższego czasu stara się o wpisanie budowy dwóch parkingów na listę projektów kluczowych dla województwa mazowieckiego, co dałoby gwarancję ich dofinansowania ze środków unijnych. Przy założeniu, że każde z ugrupowań politycznych w mieście dąży na tej płaszczyźnie do tego samego, istnieje zapewnienie, że inwestycje zostaną wpisane na listę projektów kluczowych, a tym samym otrzymają dofinansowanie.

Co się tyczy przywrócenia ruchu na ulicy Żeromskiego, obecnie jest to niemożliwe, ze względu na  modernizację deptaku realizowaną przez trzy kadencje rządzących, a rozpoczętą jeszcze w 1999 roku. Projekt nie zakładał ruchu kołowego na tym odcinku i zgodnie z tymi ustaleniami został przeprowadzony remont ulicy. Przywrócenie ruchu spowodowałoby zniszczenie kostki brukowej, którą została wyłożona ulica. W przypadku zniszczenia nawierzchni w wyniku wprowadzenia ruchu, Radom byłby zmuszony donzwrotu dofinansowania, jakie miasto otrzymało na inwestycję. Warunki dofinansowania zakładają, że  przez pięć lat efekty zrealizowanych prac muszą być utrzymane.

Władze mają natomiast inny pomysł na ożywienie ulicy. Zostanie wybudowana ulica odciążająca  Żeromskiego, będzie ona przebiegała „na tyłach” deptaku. - Problemem ulicy Żeromskiego nie jest brak miejsc parkingowych. Miejsca parkingowe są na ulicy Rwańskiej, a handel tam upada. Tak samo w przypadku hali Feniks, gdzie jest parking i mnóstwo miejsc parkingowych, kupujących zaś brak. Problemem jest sam produkt i to nad nim musimy popracować - dodał. Ulica odciążająca biegłaby równolegle obecnymi podwórkami od ulicy Traugutta, naprzeciwko liceum im. Kopernika, w kierunku Placu Konstytucji. Jej budowa jest uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Władze miasta mają nadzieję, ze w zamian za pokrycie kosztów projektu budowy ulicy oraz jej wykonania przez gminę, kupcy darmowo przekażą swoje grunty. Inwestycja uwzględnia także darmowe parkingi.

Przedsiębiorcy, którzy ponoszą straty finansowe ze względu na prowadzone miejskie inwestycje już od dawna korzystają z ulg, umorzeń i odroczeń z tego tytułu. Listy udzielonych ulg, odroczeń i umorzeń podawane są na bieżąco do wiadomości przez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej. Dodatkowo na terenie miasta od kilku lat obowiązują wprowadzone przez prezydenta regulacje dotyczące minimalnych stawek czynszu dzierżawnego nieruchomości położonych w poszczególnych strefach miasta i udzielania ulg dla przedsiębiorstw w określonych warunkach obwarowanych przepisami. A zatem w przypadku prowadzenia inwestycji miejskich lub innych utrudnień niezależnych od dzierżawcy, koszty najmu są niższe o 30 % do czasu zakończenia inwestycji. Warunkiem jest jednak udokumentowanie strat wynikających z prowadzonych prac.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych