"Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie tysiąc złotych rocznie!" - tak brzmi hasło tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. - W tym roku chcemy pokazać kierowcom, że stosując odpowiednie zasady można w ciągu roku zaoszczędzić na wydatkach na paliwo nawet tysiąc złotych. Będziemy też jednak przypominali: jeśli możesz, wybierz jazdę autobusem - mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn.
Tegoroczny festyn z okazji Dnia bez Samochodu rozpocznie się na placu Jagiellońskim w sobotę, 22 września, o godzinie 13.00. Jedną z największych atrakcji będzie możliwość podróży zabytkowym autobusem Jelczem, popularnie zwanym "ogórkiem". Autobus będzie kursował na trasie turystycznej po Śródmieściu i Plantach. O zabytkach na trasie "ogórka" będzie opowiadała Ewa Kutyła. Planowanych jest sześć kursów, pierwszy z nich już po godzinie 13.00. - Ciekawostką jest, że w tym roku jelcz będzie biało-niebieski, a nie jak dotychczas czerwony - powiedział Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
Dwanaście niezwykłych pojazdów zaprezentuje Muzeum Nietypowych Rowerów z Gołębia koło Puław. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił między innymi na rowerach poziomych. W czasie festynu swoje pojazdy, w tym jedynego w Radomiu Ikarusa, pokaże także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Zabytkowym wozem przyjadą radomscy strażacy. Policja przywiezie symulatory dachowania i zderzeń, a także motocykle i radiowozy wyposażone w wideorejestratory. - Symulator dachowania pozwala nam na zaobserwowanie naszej reakcji w trakcie takiego zdarzenia. Skorzystać z niego będą mogły osoby pełnoletnie - powiedział Jan Borowski z KWP w Radomiu.
Zespół Szkół Samochodowych zaprezentuje na wystawie statycznej zabytkowe auta, a nauczyciele i uczniowie placówki będą radzili kierowcom, jak zaoszczędzić na wydatkach na paliwo.
- Najmłodszym, we współpracy z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią Łaźnia, zaproponujemy wspólnie malowanie makiety autobusu. Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury przygotują występy wokalne i taneczne, a młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego pokaże metody udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Będzie także nauka zumby. Nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz prezentacji najnowszych modeli rowerów i akcesoriów rowerowych. Miłośnicy tańca będą mieli okazję nauczyć się zumby, a gorące dania będzie serwował bar - mówił Tkaczyk.
Kolekcjonerzy na pewno będą zachwyceni monetą okolicznościową, którą specjalnie na Dzień bez Samochodu będą na miejscu wybijali pracownicy Mennicy Polskiej. Wszyscy zainteresowani będą również mogli otrzymać bezpłatne rozkłady jazdy autobusów i okolicznościowe pocztówki z pamiątkowym stemplem MZDiK.
Festyn na placu Jagiellońskim zakończy się około godziny 18.00 dyskoteką. Po dwugodzinnej zabawie na placu rozpocznie się afterparty - pierwszy miejski discobus zawiezie zainteresowanych do klubu Strefa G2.
Jak co roku, 22 września będzie można bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego auta osobowego.
Organizatorami festynu z okazji Dnia bez Samochodu są: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. Akcja jest prowadzona przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.
Patronat honorowy nad Dniem bez Samochodu objęli: Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji młodszy inspektor Rafał Batkowski.
Wkrótce Dzień bez Samochodu. Zostań ekojeźdźcem!
Po raz kolejny Radom włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. To międzynarodowa kampania ekologiczna organizowana corocznie 22 września i wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu. W czasie festynu na placu Jagiellońskim będziemy zachęcali mieszkańców do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych środków transportu.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu