Prezydent Andrzej Kosztowniak w poniedziałek, 30 września, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 ogłosił wyniki konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego na rok 2014. W spotkaniu wzięli udział: poseł Marek Suski, Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej, radomscy radni, dyrektorzy radomskich placówek oświatowych oraz kulturalnych oraz społeczność lokalna.
Konsultacje trwały od 2 kwietnia do 30 sierpnia. Uczestniczyć w nich mogli wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 rok życia. Wpłynęło blisko 280 propozycji, a z tej liczby pozytywną opinię Zespołu Opiniującego, w skład którego wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej i Parlamentu Młodzieży, otrzymało ponad 120 wniosków. To właśnie spośród nich mieszkańcy sami, w drodze głosowania i oceny projektów w skali od 0 do 5 wybrali te, które ostatecznie zostaną zrealizowane.
Głosować można było przez całe lato w wyznaczonych miejscach oraz doraźnie podczas imprez i eventów miejskich. Na realizację projektów z 6 obszarów (w tym obszar ogólnomiejski) Prezydent Miasta Radomia zabezpieczył kwotę 3 mln złotych, po 500 tysięcy na każdy z tych obszarów.
W konsultacjach czynnie wzięło udział 8289 osób. Spośród nich 7897 wzięło udział w sposób tradycyjny, czyli wypełniając papierowe karty do głosowania, zaś 453 wypełniło karty przez Internet.
- Różne środowiska przez kilka miesięcy rywalizowały o to, aby konkretne projekty zostały zrealizowane przez nasze miasto - powiedział Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia - To pokazuje wielkie zaangażowanie nas wszystkich i to, że jak z biegiem lat jednoczy się społeczeństwo obywatelskie - dodał.
Prezydent pogratulował pomysłodawcom projektów oraz radomianom czynnie biorącym udział w tym przedsięwzięciu. Zaznaczył, że wyróżnikiem są osoby w wieku pomiędzy 16. a 18. rokiem życia, które pokazały, że radomianie potrafią walczyć o ważne dla siebie sprawy: - W Radomiu jest społeczeństwo, które coraz bardziej angażuje się w życie miasta. Dotykamy spraw, które dotyczą nas wszystkich m.in. edukacji, zdrowia czy bezpieczeństwa - stwierdził Andrzej Kosztowniak jednocześnie deklarując, że będą kolejne edycje Budżetu Obywatelskiego.
Najlepszy wynik osiągnęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, która ubiega się o budowę boiska i bieżni 60 m, 3 torowej przy placówce. Zdobyła ona 5 952 punkty.
Zaskoczeniem był wynik uzyskany przez projekt z obszaru III, którym jest modernizacja terenu do celów rekreacyjno-sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy blokach na ul. Wolanowskiej. Jego pomysłodawczynią jest pani Karolina Augustyniak, mieszkanka jednego z bloków: - Gdyby nie pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie udałoby nam się osiągnąć takiego wyniku. Zorganizowaliśmy trzy spotkania, podczas których zbierane były głosy. Brałam udział w dym z nich, namawiałam znajomych do tego, aby nam pomogli i zagłosowali - mówi inicjatorka - Przede wzystkich chodzi nam o to, aby nasze dzieci miały gdzie spędzać wolny czas. Było nas bardzo mało,dlatego cieszymy się, że wygraliśmy. Szczere mówiąc nie wierzyłam w to, że się uda - dodaje.
Poniżej publikujemy listę projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego:
Ogólnomiejskie: "By nie rosła góra śmieci", Usprawnienie ruchu rowerowego, Szczepienie dziewcząt i kobiet przeciwko rakowi szyjki macicy
Obszar "I": Obiekt w miejscu o wartościach historycznych, społecznych "Leśniczówka" - wizytówką Miasta Radomia"
Obszar "II" : Budowa boiska szkolnego i bieżni 60 m, 3-torowej przy PSP Nr 4
Obszar "III": Zamontowanie urządzeń outdoor fitness w parku na os. Południe, Modernizacja terenu do celów rekreacyjno - sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Budowa boiska piłkarskiego o nawierzchni z trawy syntetycznej przy PG Nr 12 - ul. Krucza
Obszar "IV": Przyjazne miejsce - ul. Królowej Jadwigi 15, Budowa boiska - ul. Wernera 22
Obszar "V": Budowa boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej przy PG Nr 10
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>