Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Więcej osób skorzysta z biletów ulgowych i bezpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej

MZDiK Radom, red. K.S. 2014-08-30 08:00:00

Dzieci w wieku do sześciu lat będą mogły podróżować autobusami bezpłatnie, a doktoranci będą mieli prawo do przejazdów ulgowych - to najważniejsze zmiany w cenniku usług przewozowych w radomskiej komunikacji miejskiej, które będą obowiązywały od poniedziałku, 1 września.

Foto: MZDiK Radom

Uchwałę ustalającą ceny za usługi przewozowe w autobusach komunikacji miejskiej w Radomiu radni przyjęli 30 czerwca. Zgodnie z tą uchwałą, do bezpłatnych przejazdów będą uprawnione między innymi dzieci od dnia urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą sześć lat (na podstawie ważnej Radomskiej Karty Miejskiej lub dokumentu stwierdzającego tożsamość i wiek dziecka). Dotychczas bezpłatnie autobusami mogły jeździć dzieci w wieku do czterech lat. Oczywiście kontrolerzy nie będą żądali dokumentu od dziecka w wózku, ale w przypadku starszych dzieci rodzic będzie musiał okazać stosowny dokument. Najprostszym rozwiązanie będzie wyrobienie dziecku karty miejskiej.

Do bezpłatnych przejazdów będą też nadal uprawnieni niewidomi wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem (na podstawie RKM z zakodowaną ważną ulgą lub legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 04-0). Nowością w tym przypadku jest zapisanie ulgi na karcie, zmienił się ponadto uprawniający dokument - wcześniej była to legitymacja Polskiego Związku Niewidomych.

Prawo do przejazdów bezpłatnych zachowują bezrobotni mieszkańcy naszego miasta, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu jako osoby bez prawa do zasiłku, w dniu obowiązkowej wizyty w PUP, w godzinach od 6.00 do 16.00 (na podstawie zaświadczenia z PUP wraz z dowodem osobistym). Nowym zapisem jest jednak ograniczony czas ulgi.

Od poniedziałku więcej osób będzie miało prawo do kasowania w autobusach biletów ulgowych. Uprawnienia takie zyskają doktoranci (na podstawie RKM z zakodowaną ważną ulgą lub ważnej legitymacji  doktoranta). Do przejazdów ulgowych nadal będą mieli prawo między innymi inwalidzi słuchu (na podstawie RKM z zakodowaną ważną ulgą lub legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 03-L). Zmiana polega na tym, że do tej pory dokumentem uprawniającym ich do ulgi była legitymacja Polskiego Związku Głuchych. 

1 września zacznie również obowiązywać zmodyfikowany regulamin przewozu autobusami osób i rzeczy.  Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli 30 czerwca. Najważniejszą zmianą jest nowy zapis mówiący o tym, że osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, czyli dzieci wieku do 13 lat i osoby ubezwłasnowolnione, mogą korzystać z komunikacji miejskiej tylko pod opieką osób całkowicie zdolnych do czynności prawnych. Oznacza to, że  rodzice lub opiekunowie prawni wymienionych osób ponoszą pełną odpowiedzialność za samodzielny ich przejazd autobusami komunikacji miejskiej w Radomiu. Umowa przewozu jest umową cywilną, a Kodeks cywilny w artykule 20 stanowi jasno, że dopiero osoba, która ukończyła 13 lat, może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowę przewozu.

Wykaz wszystkich uprawnionych do bezpłatnych przejazdów można znaleźć w treści załącznika nr 2 do uchwały nr 758/2014 Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe w autobusach komunikacji miejskiej w Radomiu. Wykaz uprawnionych do przejazdów ulgowych znajduje się w załączniku nr 4 do tej uchwały. Pełny tekst nowych regulaminów jest zawarty w uchwale nr 759/2014 Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie regulaminów przewozu osób i rzeczy autobusami komunikacji miejskiej w Radomiu.

Treść wszystkich tych dokumentów od 1 września będzie dostępna także w naszym serwisie internetowym pod adresem www.mzdik.pl w zakładce Taryfa biletowa oraz we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej, naprzeciwko drugich drzwi.

MZDiK informuje ponadto, że w poniedziałek wchodzi w życie Regulamin Radomskiej Karty Miejskiej.

- W związku z wieloma pytaniami wyjaśniamy, że wdrażanie systemu karty miejskiej jest - zgodnie z obowiązującą umową z wykonawcą - w finałowej fazie, ale jeszcze potrwa kilka tygodni. Obecnie trwają ostatnie już prace sprawdzające współdziałanie systemu karty miejskiej z naszymi systemami sprzedaży. Musimy mieć pewność, że w momencie rozpoczęcia wydawania kart miejskich i kodowania na nich biletów wszystko zadziała tak jak należy. Trwa też obecnie montaż biletomatów na najważniejszych przystankach autobusowych. Dodatkowo w najbliższym tygodniu planujemy ogłoszenie ponownego przetargu na kontrolę biletów w autobusach. Jak informowaliśmy, w poprzednim postępowaniu wystartowało trzech oferentów, ale dwie oferty odrzuciliśmy z powodu zbyt wysokiej ceny, a jedną - ze względów formalnych. W rezultacie przetarg został unieważniony i musimy teraz go powtórzyć - wyjaśnia Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

Wnioski o wydanie kart miejskich zaczniemy przyjmować w drugiej połowie września, o czym odpowiednio wcześniej poinformujemy. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków zbiegnie się w czasie z kampanią promującą wśród pasażerów Radomską Kartę Miejską. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych