Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Wiceprezydent Fałek vs Kuratorium Oświaty - trwa walka o religię w przedszkolu [LIST]

UM Radom, red. K.S. 2014-02-20 12:00:00

Ryszard Fałek zasygnalizował problem lekcji religii w radomskich przedszkolach. Przedmiot ten został przeniesiony poza pięcioma godzinami pracy placówek. Kuratorium Oświaty twierdzi, że religia nie jest obowiązkowa i, że nie może odbywać się w ciągu pięciu godzin obowiązkowych. - Nie zgadzam się z taką interpretacją przepisów - pisze wiceprezydent Fałek.

Foto: Marta Głogowska

- Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym i nie może być wykładana w ciągu pięciu godzin obowiązkowych. Jest jednak przedmiotem darmowym. Radomscy radni uchwalili jednak, że w przedszkolach zajęcia darmowe będą odbywały się tylko przez pięć godzin. Jeśli zatem przesunie się religię na godziny późniejsze, to będą to godziny płatne. I tu problem ma Rada Miejska - mówi dla TV Dami Dorota Sokołowska, dyrektorka delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu.

Wiceprezydent Ryszard Fałek nie zgadza się z tą opinią. - W nawiązaniu do wypowiedzi w mediach Pani Doroty Sokołowskiej, Dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatura w Radomiu, na temat Jej stanowiska w sprawie zasad organizowania i prowadzenia zajęć religii w przedszkolach informuję, iż nie zgadzam się z taką interpretacją przepisów. Powyższą kwestię reguluje przepis § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. nr 36 poz. 155 z późn. zm.) w następującym brzmieniu „W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców" - pisze Fałek.

Fałek powołuje się na pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowanego do Episkopatu Polski, w którym widnieje zapis, iż religia w publicznych placówkach oświatowych ma odbywać się w ramach pięciu godzin obowiązkowych, zgodnie z wolą rodziców.

- Przytoczony zapis nie daje podstaw do przyjęcia zasady, że zajęcia z religii należy umieszczać wyłącznie przed lub po zajęciach wynikających z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Świadczy o tym również stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 2 lutego 2012 r., dotyczące bezpłatnego nauczania religii w przedszkolach oraz treść pisma Ministra Edukacji Narodowej do Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 20 września 2011 r., w którym Pani Krystyny Szumilas napisała: „Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji Państwo zagwarantowało w art. 12 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz U z 1998 r. Nr 51, poz. 318) szkoły publiczne podstawowe ponadpodstawowe oraz przedszkola prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej organizują, zgodnie z wolą zainteresowanych, naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych przedszkolnych.Prawo rodziców do zapewnienia ich dzieciom wychowania religijnego zgodnego z ich przekonaniami jest zagwarantowane również przepisami art. 53 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i nie zależy od formy organizacyjnej, w jakiej jest realizowane wychowanie przedszkolne - czytamy w liście wiceprezydenta Fałka.

Religia też wychowuje i też uczy. - Zajęcia z religii, podobnie jak zajęcia realizowane w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego, mają charakter dydaktyczno-wychowawczy, co wynika z odrębnych regulacji prawnych. (…) Nauka religii powinna odbywać się w ramach czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, ustalonego przez organ prowadzący przedszkole zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.” - pisze Fałek.

Wiceprezydent komentuje również propozycję Doroty Sokołowskiej, by przedłużyć o 15-30 min. zajęcia obowiązkowe tak, by móc przeprowadzić lekcję religii, jako nieznajomość prawa miejscowego.

- Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając zapis § 1 ust. 1 Uchwały Nr 497/2013 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 25 lutego 2013 r. w sprawie określenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz ustalenia opłat za niektóre świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia stanowiący, iż „Publiczne przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia, zwane dalej „przedszkolami”, zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin dziennie”, propozycja Pani Dyrektor Sokołowskiej, aby „(…) wydłużyć o te 15, czy 30 minut zajęcia wynikające z podstawy programowej (…)” świadczy o nieznajomości prawa miejscowego - czytamy w liście.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych