Pamiętajmy także by pozakładać elementy odblaskowe. Piesi i rowerzyści popełniają błąd myśląc, że jeżeli widzą w ciemności reflektory zbliżającego się samochodu, to kierowca również musi ich widzieć. To z reguły nieprawda. Odległość, z jakiej kierujący samochodem może dostrzec rowerzystę na jezdni, zależy od bardzo wielu czynników.
Warto pamiętać, że światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.
Policja przypomina zasady, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo wszystkim znajdującym się na drodze:
dzieci do 15 lat poruszające się drogą po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym by stać się bardziej widoczne dla kierowców powinny używać elementów odblaskowych, pieszy idący po jezdni ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, z pobocza lub jezdni piesi mogą korzystać w przypadku braku chodnika, przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, w przypadku gdy znajduje się w odległości powyżej 100 metrów oraz pod warunkiem, że nie spowoduje utrudnienia ruchu pojazdów ani zagrożenia bezpieczeństwa, przy przejściu dla pieszych wyznaczonym na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne, pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Rower powinien być wyposażony: z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt; z tyłu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej; co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec, w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku. W czasie jazdy rowerem warto założyć kask ochronny, wówczas przejażdżka tym jednośladem będzie znacznie bezpieczniejsza.
W przypadku gdy kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Szczególna ostrożność polega na poruszaniu się z niewielką prędkością, która umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję w każdej sytuacji drogowej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Weekend za pasem. Kierowcy - uważajcie na rowerzystów
Wraz z wiosenną pogodą zwiększa się ilość interwencji do zdarzeń drogowych, w których pokrzywdzonymi są piesi. Policja apeluje by kierowcy zachowując rozwagę uważali na tą grupę uczestników ruchu drogowego. Ładna pogoda sprzyja również długim wypadom na rowerze. Policjanci ruchu drogowego przypominają o podstawowych zasadach użytkowania roweru i poruszania się nim po drogach publicznych.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu