Gmina Miasta Radomia jest gotowa przekazać Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr Tytusa Chałubińskiego 300.000 zł na przeprowadzenie szczepień przeciwko zakażeniu HPV powodującemu raka szyjki macicy. Szczepieniami mają zostać objęte zameldowane w Radomiu trzynastoletnie dziewczynki, z rocznika 2001 lub posiadające wskazanie lekarskie.
Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Stosowne formularze dotyczące wyrażenia zgody są udostępnione w szkołach oraz w poradniach specjalistycznych, a także - do pobrania za pośrednictwem strony internetowej miasta. Czas na złożenie deklaracji został przedłużony do końca maja, a należy je składać w Poradni Konsultacyjnej Szczepień z Punktem Szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Lekarskiej 4. Tam też szczepienia będą przeprowadzane od czerwca.
Na chwilę obecną do punktu szczepień wpłynęło 276 deklaracji, z których 200 dotyczy dziewczynek rocznika 2001, natomiast 76 zostało wydanych na podstawie szczególnego wskazania lekarskiego. Zarezerwowana w budżecie obywatelskim kwota na realizację programu szczepień przeciwko HPV wystarczy na objęcie programem jeszcze około 300 dziewczynek.
Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których druga zwykle po około dwóch miesiącach od pierwszej, a ostatnia, trzecia, po około pół roku od drugiej.
Dodatkowe informacje na temat szczepień rodzice lub opiekunowie mogą uzyskać w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień tel. (048) 36-15-454 lub u lek. med. Stanisławy Szcześniak-Mazur konsultanta ds. szczepień tel.(048) 36-15-470.
Rak szyjki macicy to nowotwór narządów płciowych obejmujący szyjkę macicy, czyli miejsce w którym pochwa łączy się z trzonem macicy. Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Choroba ta wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia kobiety oraz jej najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20% osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40% kobiet poniżej 25 roku życia.
Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Wciąż można się zgłaszać na darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV
Do końca maja został przedłużony czas na składanie deklaracji zgody na szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy trzynastoletnich dziewczynek zamieszkałych w Radomiu. Szczepienia przeciwko HPV to realizacja jednego z wniosków do budżetu obywatelskiego na ten rok.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu