Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Wciąż bez decyzji ws. Policyjnej Izby Dziecka

Roksana Kowalewska 2013-02-15 10:30:00

Pod koniec listopada 2012 Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński podjął decyzję o zmianach strukturalnych, które zakładają likwidację dziesięciu Policyjnych Izb Dziecka w całej Polsce, m.in. tej w Radomiu. Koncepcja reorganizacji trafiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i tam utknęła. Nie wiadomo kiedy zapadną ostateczne decyzje w tej sprawie.

fot. policyjne archiwum

Policyjna Izba Dziecka w Radomiu działa przy Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu przy ul. 11-go Listopada. Po dokonaniu analizy, w jaki sposób działa placówka, rozważa się jej ewentualną likwidację, ponieważ liczba nieletnich, która przybywa w niej w ciągu roku nie jest duża w stosunku do liczby zatrudnionych w placówce funkcjonariuszy. - W dniu 19 listopada 2012 r. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński zaakceptował „Koncepcję rozwiązań organizacyjno - strukturalnych, zmierzających do podniesienia efektywności wykorzystania policyjnych izb dziecka (PID)”, która następnie została przesłana Ministrowi Spraw Wewnętrznych do zatwierdzenia. Jak wynika z posiadanych przez Biuro Prewencji KGP informacji, Koncepcja ta nie została dotychczas zatwierdzona, dlatego nie można określić kiedy planowane zmiany wejdą w życie – mówi podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Reorganizacja PID dotyczy całego kraju, nie tylko woj. mazowieckiego i dokonywana była w związku z faktami, które wskazywały na istotne zróżnicowanie  PID w zakresie: liczby miejsc w PID przeznaczonych dla nieletnich; liczby policjantów pełniących służbę w PID; liczby pracowników wykonujących zadania w PID; liczby przyjmowanych rocznie nieletnich do poszczególnych PID; wyposażenia i stanu technicznego PID. Według wyliczeń w 2011 roku w radomskiej placówce łącznie przebywało ok. 150 nieletnich, a wszystkie sprawy sądy rozliczyły w czasie krótszym niż trzy doby. Powodem ewentualnej likwidacji placówki są zatem względy ekonomiczne. Koszty obsady kadrowej są zbyt duże w odniesieniu do stosunkowo niewielkiej liczby nieletnich. Jeśli Izba Dziecka zostanie zlikwidowana, nieletni będą przewożeni do innych miast jak Warszawa, Kielce czy Lublin. Drugim powodem ewentualnej likwidacji jest utworzenie w miejscu placówki czwartego komisariatu policji.

W oparciu o uwagi i sugestie przesłane przez Komendę Wojewódzką Policji i Komendę Stołeczną Policji oraz wnioski z przeprowadzonej przez przedstawicieli Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wraz z przedstawicielem Departamentu Nadzoru MSW lustracji w województwie śląskim i dolnośląskim, wytypowano 10 PID do likwidacji, tj. w: Legnicy, Zielonej Górze, Tarnowie, Radomiu, Płocku, Słupsku, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim. - Przedmiotowa reorganizacja ma na celu wzrost efektywności wykorzystania miejsc w PID oraz zmniejszenie różnic w zakresie obciążenia poszczególnych izb liczbą przyjmowanych do nich nieletnich. Zgodnie z założeniami koncepcji reorganizacji, w nowej formule w skali kraju funkcjonować będzie 19 PID. Nieletni dowożeni będą do najbliższej funkcjonującej izby na terenie tego lub sąsiedniego województwa. Nie przewiduje się natomiast utworzenia „zamiennika” tych placówek – wyjaśnia Puchalska.

Należy mieć na względzie, iż rozporządzenie MSW z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka, regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposobu postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb wprowadziło nowe rozwiązanie prawne w postaci pokoi przejściowych. Rozwiązanie to umożliwia umieszczenie w pokoju przejściowym m.in. i nieletnich na czas do 6 godzin, tj. do czasu wykonania czynności z ich udziałem. - W  ocenie Biura Prewencji KGP czas pobytu nieletniego w pokoju przejściowym pozwala również na zorganizowanie jego konwoju lub doprowadzenia do właściwej placówki lub miejsca wskazanego przez sąd. - Zgodnie z przygotowaną Koncepcją, Komendant Główny Policji decyzję, co do miejsca dalszego pełnienia służby policjantów z likwidowanych PID, pozostawił w gestii komendantów wojewódzkich Policji  - dodaje

. Jak wykazała analiza stanu faktycznego, PID w Radomiu jest usytuowany w niewielkiej odległości od PID w Kielcach (ok. 80 km). Na przełomie ostatnich lat miejsca w PID w Radomiu były wykorzystane na bardzo niskim poziomie, oscylującym w granicach ok. 5%, tj. ok. 130 nieletnich rocznie. Oznacza to że pomieszczenia izby nie są w pełni wykorzystywane i są takie okresy, że stoją puste. Natomiast średni koszt jej funkcjonowania wyniósł ok. 505 000 zł.  Biorąc pod uwagę tak niski poziom wykorzystania miejsc oraz tak wysokie koszty utrzymania, koszt transportu nieletnich z PID w Radomiu do PID w Warszawie lub Kielcach, będzie niższy od kosztów rocznego jej utrzymania. - W ocenie Policji, likwidacja tej placówki nie będzie miała wpływu na zwiększenie wydatków, wzrost poczucia bezkarności nieletnich czy trudności w postępowaniu procesowym prowadzonym przez Sąd Rodzinny i Nieletnich w Radomiu. Zgodnie z koncepcją reorganizacji, policjanci aktualnie pełniący służbę w PID w Radomiu (10 policjantów) po jej zniesieniu, będą mogli być skierowani m.in. do zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dodatkowo możliwe będzie również doprowadzanie lub konwojowanie nieletnich przez policjantów ościennych wydziałów konwojowych KWP – informuje Puchalska.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych