Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. W, czyli o 17.00. Trwało do 3 października. W trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Duże straty poniosły również oddziały 1. Armii Wojska Polskiego. W walkach o Pragę, a zwłaszcza podczas prób forsowania Wisły, utraciły one blisko 5,5 tys. zabitych i rannych. Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Niemcy na użytek propagandowy szacowali, że wynosiła ona ok. 250 tys. osób. Powstanie upadło, ale miało ogromne znaczenie w dalszej walce i nadziei na wolność.
1 sierpnia o godz. 17 w 44 mazowieckich miastach zostanie uruchomiony system ostrzegania ludności. W ten sposób Mazowsze uczci pamięć powstańców warszawskich. Syreny zawyją w trybie treningowym i będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.
Wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie przeprowadzenia wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania. Na Mazowszu ćwiczenia tradycyjnie przeprowadzane są 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie wspomnieć powstańców warszawskich.
Syreny współtworzą system ostrzegania i alarmowania ludności. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia, jednak minimum raz w roku powinno sprawdzać się ich działanie. Po przeprowadzeniu ćwiczeń samorządy złożą do wojewody sprawozdanie ze sprawności systemu.
Trening zostanie przeprowadzony w m.st. Warszawa oraz między innymi w Ciechanowie, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach i Żyrardowie.