W ciągu ubiegłego roku pomoc finansową z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) uzyskali pracownicy lub byli pracownicy 169 firm. – W ubiegłym roku, podobnie jak rok wcześniej, największe kłopoty z płynnością finansową miały małe i średnie firmy. – mówi Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. – Najliczniejszą grupę stanowili przedsiębiorcy zatrudniający do 20 osób (113 pracodawców) i od 21 do stu osób (47 pracodawców) – dodaje. Ze środków FGŚP wypłacono prawie 27,3 mln zł w formie 10,6 tys. załegłych świadczeń pracowniczych dla 4452 pracowników. Zdecydowanie najwięcej świadczeń wypłacono z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców – ponad 29 proc. ogółem wypłaconych świadczeń.
Następną grupę stanowiły wynagrodzenia za pracę – 27,7 proc. oraz z tytułu odprawy pieniężnej – 15,6 proc. ogółem wypłaconych świadczeń ze środków FGŚP. Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i świadczeń związanych z pracą (składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy pieniężne, odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który od 1 stycznia ub.r. działa w strukturach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Wnioski o wypłatę niezaspokojonych świadczeń pracowniczych mogą złożyć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Dla wygody wszystkich zainteresowanych w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych funkcjonuje punkt informacyjny i obsługi bezpośredniej interesanta. W 2012 roku z pomocy doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych pracowników FGŚP skorzystało ponad 200 interesantów.