Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

W regionie radomskim HIV zakażonych jest kilkaset osób. Zrób test!

Roksana Kowalewska 2012-12-01 14:00:00

Co roku w Polsce o tym, że jest zakażonym HIV dowiaduje się około 700 osób. W ciągu blisko 30 lat w naszym kraju na AIDS zmarło ponad 1000. Mazowsze, jako województwo, zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę nowo wykrywanych zakażeń. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.

Od 1988 roku co roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim wzrosła liczba zachorowań, ale zmienił się także sposób, w jaki przez społeczeństwo są postrzegani sami zarażeni. Dla wielu osób przestał to być temat tabu, a choroby nie przypisuje się już jedynie osobom homoseksualnym. Ponadto wzrósł wskaźnik zakażeń wśród kobiet, które niestety rzadziej niż mężczyźni poddają się badaniom.

Mimo edukacji seksualnej, która w Polsce zaczyna być normą, nadal młodzi ludzie mają niewystarczającą wiedzę na temat życia seksualnego. Liczne kampanie społeczne (symbolem jest czerwona wstążeczka), łatwy dostęp do internetu czy fachowej literatury m.in. na temat antykoncepcji, czy chorób przenoszonych drogą płciową, zwiększyły  świadomość, ale nadal wielu ludzi nie dostrzega rzeczywistych zagrożeń i nie podejmuje środków ostrożności podczas współżycia. Zakażenie HIV znacznie łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę, co wynika z różnicy w budowie narządów płciowych obu płci.

Co roku w Polsce o tym, że jest zakażonym HIV dowiaduje się około 700 osób. W większości przypadków są to ludzie młodzi między 20 a 29 rokiem życia. W regionie radomskim zakażonych wirusem HIV jest około 200-300 osób. Obecnie nowe zakażenia HIV wykrywane są przede wszystkim u osób podejmujących ryzykowne kontakty seksualne. Zakażenie wirusem nie jest uzależnione od przynależności do określonej grupy, lecz rodzaju podejmowanych zachowań.Co ważne, szacuje się, że ponad połowa osób z HIV nie wie o swoim zakażeniu. Dlatego tak istotne jest wykonanie testu. W Radomiu badania takie można wykonać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Limanowskiego lub w sanepidzie przy ul. Aleksandrowicza.

Od wdrożenia  badań  w  1985 roku  do  30 września 2012r.  stwierdzono w Polsce  zakażenie  HIV u 16 053 osób, odnotowano  2 802  zachorowania na zespół  AIDS, a 1 177  chorych zmarło. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP -PZH) w latach 2007-2011 przeprowadził badania, które wykazują, że 41,7 % zachorowań wynika z dożylnego wstrzykiwania narkotyków, 22,9% z ryzykownych kontaktów heteroseksualnych, 18,3 % z kontaktów homoseksualnych, 2% stanowią dzieci matek zakażonych HIV.

Te same badania pokazują, że w Polsce średnia nowo wykrywanych zakażeń HIV jest największa   w województwie dolnośląskim (4,0 %), a najmniejsza` w podkarpackim (0,6 %). Na Mazowszu odsetek ten wynosi 3,3 %. Badania przeprowadzono na 100 tysięcznej grupie osób.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych